20 Points Club - Senior Girls 2014



20 Points Club Elite Eight Leaders 2014
1st most pts in a game
K. Welsh
43 Points
2nd most pts in a game
M. Mensah
40 Points
2nd most pts in a game
B. Iannazzo
40 Points
2nd most pts in a game
B. Iannazzo
40 Points
2nd most pts in a game
J. Gyles
40 Points
6th most pts in a game
J. Gyles
38 Points
7th most pts in a game
S. Colley
36 Points
7th most pts in a games
B. Iannazzo
35 Points
 
1st most 20
Point Games
B. Iannazzo
10 Games
2nd most 20 Point Games
D. Garven
8 Games
3rd most 20 Point Games
S. Gates
7 Games
4th most 20 Point Games
V. Anderson
6 Games
4th most 20 Point Games
B. Sharp
6 Games
4th most 20 Point Games
S. Brown
6 Games
7th most 20 Point Games
S. Pellington
5 Games
7th most 20 Point Games
A. Rainford
5 Games


Bolded
= 25+ Points
Highlighted = 30+ Points
Highlighted = 40+ Points



HooptownGTA's 20 Points Club - 2014 Senior Girls
Leena Ahmadi - West Hill 26 pts vs. West Humber 55-50 loss @ the Porter Fall Classic - Oct 9
Georgette Allen - Henry Carr 24 pts vs. Don Bosco TDCAA win - Oct 6
Persia Ampomah - Card. McGuigan 21 pts vs. Msgr. Johnson 58-21 TDCAA win - Nov 3
Victoria Anderson - Sinclair 20 pts vs. Dwyer 46-20 win @ the Durham College Tournament - Sept 19
21 pts vs. Assumption (Burl) 41-39 win @ the Durham College - Sept 19
20 pts vs. Rideau 52-45 loss @ the Durham College Tournamet - Sept 20
21 pts vs. Maxwell Heights 43-39 Durham Region win - Sept 22
26 pts vs. Uxbridge 52-27 Durham Region win - Sept 29
20 pts vs. Pine Ridge 46-30 Durham Region win - Oct 6
Sammy Baumgartner - Loyola 26 pts vs. Applewood 73-50 Peel Region win - Oct 21
Sarah Bennett - Bishop Allen 22 pts vs. Frontenac 57-21 win @ the Martingrove Big 10 - Oct 8
21 pts vs. Central Tech 51-25 win @ the Martingrove Big 10 - Oct 9
24 pts vs. JC Richardson 65-63 win @ the Ram Classic - Oct 25
30 pts vs. Waterloo 57-50 loss @ the Ram Classic - Oct 25
Deyjah Berminghan - Churchill 21 pts vs. Marc Garneau 50-36 win @ the Porter Fall Classic - Oct 10
20 pts vs. Henry Street 56-46 loss @ the Porter Fall Classic - Oct 10
Dominique Bimmer - Heat Lake 20 pts vs. John Fraser 43-35 win @ the Applewood Hts Tournament - Oct 4
Devisha Binns - Leacock 20 pts vs. Cedarbrae 52-29 Toronto East win - Sept 29
20 pts vs. Mother Teresa win @ the Lady Colts Classic - Oct 25
Lindsay Bloom - CHAT 22 pts vs. Jean Vanier 52-37 TDCAA win - Sept 29
Kianna Bonadie - Cedarbrae 28 pts vs. Laurier 66-29 Toronto East win - Sept 17
Sami Brown - CHAT 24 pts vs. Jean Vanier 52-37 TDCAA win - Sept 29
26 pts vs. Libermann 69-45 TDCAA win - Oct 6
24 pts vs. St. John Paul II 53-44 TDCAA loss - Oct 14
26 pts vs. Cardinal Newman 79-63 TDCAA loss - Oct 29
25 pts vs. Libermann 70-36 TDCAA Playoff win - Nov 11
32 pts vs. Mother Teresa 70-60 TDCAA 2A Championship won - Nov 13
Tiyarah Brown - Laurier 21 pts vs. Thomson 66-38 Toronto East win - Oct 1
Ayana Buchanan - Streetsville 24 pts vs. Mississauga 41-25 Peel Region win - Oct 7
20 pts vs. Clarkson 40-16 Peel Region win - Oct 9
24 pts vs. John Fraser 42-38 Peel Region win - Oct 14
Monique Calliste - Mother Teresa 28 pts vs. JC Richardson 53-45 loss @ the Ballin' For Breast Cancer - Oct 18
22 pts vs. St. Peter's (Ottawa) 52-34 loss @ the Lady Colts Classic - Oct 24
33 pts vs. Cardinal McGuigan TDCAA Playoff win - Nov 10
Georgia Campbell - St. Roch 21 pts vs. St. Michael (Bolton) 51-26 win @ the d'Youville Tourn. - Sept 26
24 pts vs. Campion 76-43 loss @ the Lady Bears Crown The Queen - Oct 17
Amy Carter - Huron Heights 20 pts vs. Bill Crothers 42-38 win @ the Huron Heights Inv't - Sept 18
Nicole Cebuano - St. Mary's 28 pts vs. Madonna 50-40 TDCAA win - Nov 3
Sydney Charvis - St. Augustine 24 pts vs. Michael Power 54-49 2OT win @ the d'Youville Tourn. - Sept 26
Ashley Chin - Dunbarton 28 pts vs. All Saints Durham Region win - Sept 24
Charlotte Clayton - Newmarket 22 pts vs. Lucas (London) 65-53 win @ the Hoops for the Cure - Sept 26
20 pts vs. Applewood Hts. 77-34 win @ the Applewood Hts Tourn - Oct 4
23 pts vs. Sacred Heart 75-36 York Region win - Oct 8
Shay Colley - Campion 34 pts vs. d'Youville 67-61 win @ the Sheridan Lady Bruin Classic - Sept 20
36 pts vs. Oakwood 79-64 win @ the Lady Bears Crown The Queen - Oct 18
22 pts vs. Oakwood 59-26 win @ the Lady Colts Classic - Oct 24
Maddy Dender - Notre Dame Ajax 25 pts vs. Denis O'Connor win @ the Notre Dame Classic - Oct 3
Milcania Diaz-Rojas - Henry Carr 24 pts vs. Cardinal McGuigan 74-33 TDCAA win - Sept 22
25 pts vs. Monsignor Johnson TDCAA win - Oct 1
22pts vs. Dante Alighieri 58-26 TDCAA win - Oct 27
Cindy Edada - St. Mary's Toronto 20 pts vs. Loretto Abbey 52-41 TDCAA win - Oct 28
Nancy Eduwuirofo - Don Bosco 29 pts vs. Crawford 44-22 TDCAA win - Nov 3
Stephanie Fontyn - Loyola (Miss.) 21 pts vs. St . Paul's 39-18 Peel Region win - Oct 15
Deidra Frederick - York Memorial 31 pts vs. Jean Vanier (Milton) 48-32 loss @ the Martingrove Big 10 - Oct 8
Tanisha Francois - Central Peel 25 pts vs. Brampton Christian 49-19 win @ the Lady Griffins Classic - Sept 25
Emma Fraser - Northern 21 pts vs. Pickering 50-41 loss @ the St. Mary's Tip-Off - Sept 26
Danielle Garven - St. John Paul II 30 pts vs. Libermann TDCAA win - Sept 24
25 pts vs. Mother Teresa 40-36 TDCAA win - Oct 7
26 pts vs. Oakwood 47-44 win @ the Shoot For The Cure - Oct 10
28 pts vs. CHAT 53-44 TDCAA win - Oct 14
20 pts vs. Bill Crothers Excellence 52-41 loss @ the Lady Colts Classic - Oct 26
20 pts vs. Senator O'Connor TDCAA win - Oct 27
20 pts vs. Michael Power 48-30 TDCAA Playoff win - Nov 11
26 pts vs. Ancaster 57-47 4A OFSAA win - Nov 20
Sarah Gates - Newmarket 22 pts vs. Denison 61-29 York Region win - Sept 24
27 pts vs. Lucas (London) 65-53 win @ the Hoops for the Cure - Sept 26
20 pts vs. O.D.P. 49-41 loss @ the Hoops for the Cure - Sept 27
24 pts vs. Martingrove 91-33 win @ the Applewood Hts. Tournament - Oct 3
20 pts vs. Applewood Hts. 77-34 win @ the Applewood Hts Tourn - Oct 4
21 pts vs. St. Maximilian 67-42 York Region win - Oct 22
20 pts vs. Brother Andre 83-31 York Region win - Oct 29
Janika Griffith-Wallace - Campion 22 pts vs. St. Roch 76-43 win @ the Lady Bears Crown The Queen - Oct 17
20 pts vs. Innisdale 46-36 win @ the Lady Colts Classic - Oct 25
27 pts vs. Waterloo 64-32 4A OFSAA win - Nov 20
Jahnae Gyles - St. Paul 38 pts vs. Ste. Famille 55-47 2A Peel Region Championship win - Nov 5
40 pts vs. Assumption (Burlington) 53-49 2A OFSAA Qualifying win - Nov 13
Christina Harris - Henry Carr 20 pts vs. Crawford 65-23 TDCAA win - Oct 16
20 pts vs. St. Roch 51-41 win @ the Lady Bears Crown The Queen - Oct 18
28 pts vs. Havergal College 64-23 3A OFSAA Qualifier win - Nov 13
Caroline Hrabinski - St. Joseph's 22 pts vs. Don Bosco TDCAA win - Oct 28
Kathy Huay - Glenforest 21 pts vs. Martingrove 48-45 loss @ the Applewood Hts Tournament - Oct 4
Brianna Iannazzo - St. Robert (TH) 21 pts vs. Bradford 60-40 win @ the Huron Heights Inv't - Sept 18
20 pts vs. Thornlea 46-25 York Region win - Oct 1
20 pts vs. Bayview 46-45 York Region loss - Oct 9
27 pts vs. CHAT 56-20 York Region win - Oct 14
21 pts vs. Richmond Green 48-17 York Region win - Oct 16
40 pts vs. Our Lady of the Lake (Keswick) 59-36 York Region win - Oct 23
26 pts vs. Langstaff 49-28 York Region win - Oct 30
40 pts vs. St. Jean de Brebeuf 64-47 York Region Playoff win - Nov 4
35 pts vs. Pierre Elliot 58-36 York Region Playoff win - Nov 6
26 pts vs. Bayview 45-39 York Region Championship win - Nov 13
Malika Jacobsen-Maurasse 22 pts vs. Port Credit 49-21 Peel Region Playoff win - Nov 7
Tai-yisha Johnson - York Memorial 22 pts vs. Silverthorn 54-26 Toronto West win - Oct 2
Christine Jurcau - Bayview 30 pts vs. Toronto District Christian 42-27 York Region Playoff win - Nov 11
Patricia Karlinski - Thistletown 20 pts vs. Central Peel 61-28 win @ the Lady Griffins Classic - Sept 25
Khara Keane - St. Joseph's 31 pts vs. Cardinal McGuigan TDCAA win - Oct 22
Justina King - Cardinal Newman 23 pts vs. Huron Heights 67-29 win @ the Huron Heights Inv't - Sept 18
20 pts vs. Lasalle (Sudbury) 53-24 win @ the St. Matthew Classic - Oct 17
Brianna Livingston - Laurier 20 pts vs. Thomson 66-38 Toronto East win - Oct 1
21 pts vs. Thomson 49-29 Toronto East win - Oct 7
20 pts vs. Agincourt 70-30 Toronto East win - Oct 15
21 pts vs. Cedarbrae 63-47 Toronto East win - Oct 20
Courtni Martin - Oakwood 30 pts vs. Leaside 68-25 Toronto South win - Oct 2
20 pts vs. Martingrove 66-25 win @ the Martingrove Big 10 - Oct 8
20 pts vs. York Memorial win @ the Martingrove Big 10 - Oct 8
Alex Matic - Dunbarton 20 pts vs. Pickering 51-44 Durham Region loss - Sept 29
20 pts vs. Notre Dame (Ajax) 41-31 Durham Region playoff win - Nov 5
Dominique Maxwell - St. Joseph's 20 pts vs. Father Redmond TDCAA win - Oct 8
28 pts vs. Henry Carr TDCAA win - Oct 15
25 pts vs. St. Peter (Ottawa) win @ the St. Matthew Fall Classic - Oct 17
28 pts vs. Cardinal McGuigan TDCAA win - Oct 22
Julan McDonald - Cardinal Newman 20 pts vs. Huron Heights 67-29 win @ the Huron Heights Inv't - Sept 18
23 pts vs. Dunbarton 52-45 win @ the Lady Colts Classic - Oct 26
Manna Mensah - Martingrove 22 pts vs. Runnymede 45-35 Toronto West win - Sept 25
40 pts vs. Heart Lake 64-23 win @ the Applewood Hts Tournament - Oct 4
22 pts vs. Glenforest 48-45 win @ the Applewood Hts Tournament - Oct 4
23 pts vs. North Toronto 56-38 City of Toronto Playoff win - Nov 5
29 pts vs. Etobicoke 59-57 win for 2A OFSAA Qualifying Berth - Nov 10
Chynel Miller - St. Augustine 24 pts vs. d'Youville 63-49 loss @ d'Youville Tournament - Sept 26
Gina Mitchell - Father Goetz 20 pts vs. Grand River (Kitchener) 68-47 loss @ the Lady Bears - Oct 18
Dani Mrvaljevic - Applewood Hts. 20 pts vs. Lorne Park 54-31 Peel Region win - Oct 20
24 pts vs. Loyola 73-50 Peel Region loss - Oct 21
Stef Mrvaljevic - Applewood Hts. 23 pts vs. Glenforest 58-41 win @ the Applewood Hts Tournament - Oct 3
20 pts vs. Lorne Park 54-31 Peel Region win - Oct 20
21 pts vs. Loyola 73-50 Peel Region loss - Oct 21
Xuan Nguyen-Marshall - Leacock 31 pts vs. Agincourt Toronto East win - Sept 17
25 pts vs. Laurier 64-49 Toronto East win - Sept 22
20 pts vs. Cedarbrae 52-29 Toronto East win - Sept 29
Keyira Parkes - St. John Paul II 23 pts vs. Jean Vanier TDCAA leauge win - Sept 22
20 pts vs. Cardinal Newman 67-55 TDCAA win - Oct 20
Shaina Pellington - Dunbarton 24 pts vs. Bill Crothers Excellence 57-50 exhibition loss - Sept 15
28 pts vs. Holy Name (Windsor) 48-38 loss @ the Lady Colts Classic - Oct 25
23 pts vs. Waterdown 44-36 win @ the Lady Colts Classic - Oct 25
24 pts vs. Cardinal Newman 52-45 loss @ the Lady Colts Classic - Oct 26
22 pts vs. Notre Dame (Ajax) 50-40 Durham Region win - Oct 28
Haley Perlmutter - Newmarket 28 pts vs. Martingrove 91-33 win @ the Applewood Hts. Tournament - Oct 3
26 pts vs. Applewood Hts 77-34 win @ the Applewood Hts. Tournament - Oct 4
20 pts vs. Sacred Heart 75-36 York Region win - Oct 8
21 pts vs. Brother Andre 83-31 York Region win - Oct 29
Serenity Pham - Oakwood 25 pts vs. York Memorial win @ the Martingrove Big 10 - Oct 8
Aiden Rainford - Oakwood 26 pts vs. JC Richardson 58-28 win @ the Notre Dame Classic - Oct 3
20 pts vs. Northern 50-37 Toronto South win - Oct 7
23 pts vs. Bishop Allen 77-51 win @ the Martingrove Big 10 - Oct 9
22 pts vs. Dunbarton 51-45 win @ the Martingrove Big 10 - Oct 9
20 pts vs. Lawrence Park Toronto South win - Oct 16
Brigette Sharp - Oakwood 26 pts vs. Bishop Allen 77-51 win @ the Martingrove Big 10 - Oct 9
20 pts vs. Dunbarton 51-45 win @ the Martingrove Big 10 - Oct 9
27 pts vs. St. Augustine (Brampton) 70-38 win @ the Lady Bears - Oct 17
30 pts vs. Campion 79-64 loss @ the Lady Bears Crown The Queen - Oct 18
22 pts vs. St. Laurent (Montreal) 52-50 loss @ the Lady Colts Classic - Oct 25
27 pts vs. Central Tech 42-38 Toronto South play-off win - Oct 28
Yanique Smith - Campion 23 pts vs. St. Michael (Bolton) 59-29 Peel Reigon win - Sept 30
21 pts vs. St. Augustine (Brampton) 78-57 Peel Region win - Oct 8
Maya Soicher - Martingrove 26 pts vs. Jean Vanier (Milton) 56-38 win @ the Martingrove Big 10 - Oct 8
Brianna Stewart - d'Youville 23 pts vs. St. Augustine 63-49 win @ the d'Youville Tourn. - Sept 26
Ivana Subosic - Glenforest 20 pts vs. John Fraser 41-26 win @ the Applewood Hts Tournament - Oct 4
27 pts vs. Erindale 40-33 win @ the Applewood Hts Tournament - Oct 4
Stephanie Theophilou - Thistletown 20 pts vs. George Harvey Toronto West win - Oct 16
Liana Villegas - St. Joseph's 20 pts vs. Don Bosco TDCAA win - Oct 28
Nicole Walker - Huron Heights 32 pts vs. Father McGivney 56-32 York Region Playoff win - Nov 3
Keowa Walters - Oakwood 20 pts vs. Lawrence Park Toronto South win - Oct 16
Curryl Watson - Campion 24 pts vs. St. Marcellius Peel Region win - Oct 2
Kristine Webber - Henry Street 20 pts vs. Porter 40-19 win @ the Porter Fall Classic - Oct 9
25 pts vs. Churchill 56-46 win @ the Porter Fall Classic - Oct 10
Anika Weekes - St. Joseph's 25 pts vs. Percy Johnson TDCAA win - Sept 22
20 pts vs. Crawford TDCAA win - Sept 24
Kaisha Welsh - Thistletown 43 pts vs. West Humber 69-25 Toronto West win - Sept 30
23 pts vs. North Albion 51-45 Toronto West win - Oct 9
24 pts vs. Kipling Toronto West win - Oct 14
26 pts vs. George Harvey Toronto West win - Oct 16
21 pts vs. George Harvey 46-32 Toronto West Play-off win - Oct 28
Eternati Willock - St. John Paul II 20 pts vs. Senator O'Connor TDCAA win - Oct 27
20 pts vs. Longfield-Davidson 54-37 4A OFSAA win - Nov 20
Rachel Woodburn - Pickering 26 pts vs. Campion 57-53 win @ the Lady Colts Classic - Oct 26
21 pts vs. Bill Crothers Excellence 56-53 win @ the Lady Colts Classic - Oct 26
Nikki Ylagan - Father Goetz 21 pts vs. Belle River 46-38 win @ the Pocock Pirates Tournament - Oct 25
25 pts vs. St. Francis Xavier 66-48 win @ the Pocock Pirates Tourn. - Oct 25

 

Top