News

2010 Ontario Summer Games - Central West Champs (Boys & Girls) and Central East Bronze


Central West MDP Boys - 2010 Ontario Summer Games Champioins

Pool Games:
Central West 101 (Will Lahaie 18) - Huron 39 (S. Emery 11)
Central West 86 (Anthony Pate 14) - Niagara 60 (Reece Fisher 14)
Central West 91 (Anthony Pate 20) - Capital 76 (Marial Shayok 36)

Semi-finals: Central West 96 (Lucas Orlita 21) - Central East 82 (Jake Kelsey 17)
Gold Medal Game: Central West 98 (Anthony Pate 24) - Tri County 81

Roster:
Jake Babic, Joel Clarke, Jemol Edwards, Nick Ernest, Paul Galas, Jordan Grant, Danylo Kostecki, Will Lahaie, Jelani Mofford, Lucas Orlita, Anthony Pate, Josiah Riley, Helal Safi, Filip Vujadinovic, Zach Zhang, Zachary Zubilewich

Coaches:
Warren Williams - Head Coach
David Cherry - Assistant Coach



Central West MDP Girls - 2010 Ontario Summer Games Champioins


Front row: Rasheeka Gunn (Oakville Venom), Fatim Ammor (Mississauga Monarchs), Sarah Traynor (Oakville Venom), Chinello Nwakwesi (Mississauga Monarchs)
Back row: Ashara Cadogan - asst coach, Sasha Samardzija (Mississauga Monarchs), Danni Nafekh (Oakville Vytis), Mikalah Mulrain (Mississauga Monarchs), Oceana Hamilton (Milton Maddawgs), Lauren Jamieson (Oakville Vytis), Emily Wilk (Oakville Venom), Devyn MacKenzie (Oakville Vytis), Leah Fleming (Oakville Venom), Head Coach Allan Marcy (Hamilton Transway)

Pool Games:
Central West 55 (Mikalah Mulrain 11) - Huron 39 (Rebecca Harmsworth 9)
Central West 68 (Gunn & Nwakwesi 12) - Niagara 59 (Brooke-Lyn Murdock 10)
Central West 91 (Oceana Hamilton 19) - Capital 25 (Hayley Jencz 7)

Semi-finals: Central West 60 (Danielle Nafekh 14) - South Simcoe 52 (Sydney Grace 13)
Gold Medal Game: Central West 70 (Mikalah Mulrain 13) - Tri-County 62 (Blair McNaughton 16)


Central East MDP Boys - 2010 Ontario Summer Games Bronze Medal




Pool Games:
Central East 89 (Russell Baker 26) - South Simcoe 62 (Mackenzie Morrison 11)
Central East 92 (Rose & Samra 17) - St. Lawrence 50 (Chase Peck 11)
Central East 75 (Russell Baker 19) - Tri-County 67 (Chuder Teny 13)

Semi-finals: Central West 96 (Lucas Orlita 21) - Central East 82 (Jake Kelsey 17)
Bronze Medal Game: Central East 84 - Niagara 57

Roster:
Russell Baker - Triple Threat
Jordan Carter - York South Silver Knights
Luke Galati - East York
Jake Kelsey - Etobicoke
Daniel Leather - IEM
Michael Peterkin - Scarborough Blues
Jordan Rose - YAAACE
Jason Samra - YAAACE
Michael Simonetta - BJCC
D'wan Williams - Triple Threat

Coaches:
Ed Brathwaite - Head Coach
Brock Bourgase - Assistant Coach