Senior Boys Team Profiles

 




Brampton Centennial | Campion | d'Youville | Eastern Commerce | Emery | Father Goetz | Henry Carr
JC Richardson | Jean Vanier | Martingrove | Mother Teresa | Newmarket | Notre Dame (Brampton) | Oakwood
Pine Ridge | Pope John Paul II | St. Mike's | Thornlea | Vaughan | West Humber

Brampton Centennial Bucks
League: Peel Region
Team Pictures: Misc

Fab 48 Players: Nick Campbell, Jemol Edwards

Wins vs. Super 16 teams:
Emery 60-48 exhibition game - Nov 1
Emery 68-51 @ the dY Early Bird - Nov 23
Emery 72-55 @ the Vaughan Classic - Nov 28
Ascension 66-58 Peel Region league game - Dec 3
Ascension 67-56 Peel Region league game - Feb 4

Losses:
Henry Carr 43-29 @ the Early Bird Classic - Nov 7
Martingrove 68-60 @ the Early Bird Classic - Nov 7
West Humber 48-47 @ the dY Early Bird - Nov 21
Pope John Paul II 76-74 @ the Vaughan Classic - Nov 29
Campion 61-59 @ the Campion Showdown - Dec 7
Henry Carr 48-44 @ the Xavier Rimrocker - Dec 17
Ascension 53-44 @ the Xavier Rimrocker - Dec 18
Campion 58-45 @ the Sheridan Cup - Feb 1
Campion 61-49 Peel Region Quarter-final play-off game - Feb 18

Tournament Championships:
Tournament Finalists: Campion Showdown
Campion Bears
League: Peel Region
Team Pictures: @Campion Showdown, @Xmas Bash, @Sheridan Cup

Fab 48 Players: Andrew Anderson, Marcus Anderson, CJ Bennett, Curwin Elvis

Wins vs. Super 16 teams:
Eastern Commerce 58-49 @ the Early Bird Classic - Nov 9
Mother Teresa 67-65 @ the Humber College Classic - Nov 15
Brampton Centennial 61-59 @ the Campion Showdown - Dec 7
West Humber 64-60 @ the Holiday Classic - Dec 12
Jean Vanier (Toronto) 61-38 @ the George Brown Xmas Bash - Dec 20
Pope John Paul II 65-55 @ the George Brown Xmas Bash - Dec 22
Vaughan 43-38 @ the St. Mike's Invitational - Jan 11
Oakwood 60-52 @ the St. Mike's Invitational - Jan 12
Ascension 45-41 @ the Sheridan Cup - Jan 31
Brampton Centennial 58-45 @ the Sheridan Cup - Feb 1
d'Youville 55-45 @ the Sherdian Cup - Feb 1
St. Mike's 53-51 @ the All Ontario Catholic Classic - Feb 8
Brampton Centennial 61-49 Peel Region Quarter-final play-off game - Feb 18

Key Wins vs. Non-GTA Teams:
Newman (Hamilton) 54-52 @ the Early Bird Classic - Nov 8

Losses:
d'Youville 55-52 @ the Early Bird Classic - Nov 9
Eastern Commerce 63-54 @ the Humber College Classic - Nov 16
MacNab (Hamilton) @ the Vaughan Classic - Nov 30
Thornlea 50-39 @ the Holiday Classic - Dec 13
Martingrove 64-62 @ the Xavier Rimrocker - Dec 17
Mount Carmel 57-54 @ the Xavier Rimrocker - Dec 17
St. Mike's 61-41 @ the St. Mike's Invitational - Jan 12
Notre Dame (Brampton) 49-48 Peel Region league game - Jan 13
d'Youville 50-49 2OT @ the All Ontario Catholic Classic - Feb 8
Notre Dame (Brampton) 67-60 OT Peel Region league game - Feb 10
Notre Dame (Brampton) 56-51 Peel Region 4A semi-final - Feb 20

Tournament Championships: Campion Showdown, George Brown Xmas Bash, Sheridan Cup
Tournament Finalists: All Ontario Catholic Classic
d'Youville Panthers
League: Peel Region
Team Pictures: @Huron Hts

Fab 48 Players: Christien Gould, Keshon Montague, Addy Ogunye, DamiAnn Prehay,

Wins vs. Super 16 teams:
JC Richardson 83-58 @ the Huron Heights Tournament - Oct 24
Vaughan 64-60 @ Early Bird Classic - Nov 8
JC Richardson 77-45 @ the Early Bird Classic - Nov 8
Campion 55-52 @ the Early Bird Classic - Nov 9
Emery 70-52 @ the Humber College Classic - Nov 15
Notre Dame (Brampton) 63-53 @ the Xavier Rimrocker - Dec 16
West Humber 76-47 @ the Xavier Rimrocker - Dec 17
Father Goetz 66-64 @ the Xavier Rimrocker - Dec 18
Notre Dame (Brampton) 56-42 @ the Sheridan Cup - Feb 1
Campion 50-49 2OT @ the All Ontario Catholic Classic - Feb 8
St. Marcellinus 85-42 Peel Region 4A semi-final - Feb 20
Notre Dame (Brampton) 54-47 Peel Region Championship game - Feb 24 

Losses:
Henry Carr 46-43 @ the Early Bird Classic - Nov 9
Oakwood 60-58 @ the Humber College Classic - Nov 16
Henry Carr 50-49 @ the Mark Walton Invitational - Dec 7
Campion 55-45 @ the Sherdian Cup - Feb 1

Tournament Championships: Huron Hts, dY Early Bird, Xavier Rimrocker, Saints Invitational, All Ontario Catholic
Tournament Finalists: Early Bird Classic, Mark Walton Invitational, Sheridan Cup
Eastern Commerece Saints
League: Toronto South
Team Pictures: @Toronto South Championship

Fab 48 Players: Tevin Bailey

Wins vs. Super 16 teams:
Mother Teresa 72-57 @ the Early Bird Classic - Nov 7
Campion 63-54 @ the Humber College Classic - Nov 16
Jean Vanier (Toronto) 66-22 @ the Holiday Classic - Dec 13
Martingrove 76-60 @ the Mother Teresa Invitational - Jan 16
Oakwood 63-60 Toronto South Championship game - Feb 7
Oakwood 70-68 OT City of Toronto 4A Championship game - Feb 19

Key Wins vs. Non-GTA Teams:
MacNab (Hamilton) 55-45 @ the Early Bird Classic - Nov 7
Newman (Hamilton) 65-56 @ the Humber College Classic - Nov 15
Newman (Hamilton) 63-59 @ the Mark Walton Invitational - Dec 7
MacNab (Hamiton) 42-39 @ the Holiday Classic - Dec 14

Losses:
Vaughan 86-82 exhibition game - Oct 29
Henry Carr
62-50 @ the Early Bird Classic - Nov 9
Campion 58-49 @ the Early Bird Classic - Nov 9
St. Mike's 57-44 @ the Humber College Classic - Nov 16
Henry Carr 53-52 @ the Humber College Classic - Nov 17
Cathedral (Hamilton) 56-53 @ the Mark Walton Invitational - Dec 6
Oakwood 63-59 Toronto South league game - Jan 7
Pine Ridge 75-71 @ the Mother Teresa Invitational - Jan 16

Toronto South Champions
Tournament Championships: Holiday Classic
Tournament Finalists:
Emery Eagles
League: Toronto North
Team Pictures:

Fab 48 Players:

Wins vs. Super 16 teams:
West Humber 55-35 @ the Vaughan Classic - Nov 30

Losses:
Brampton Centennial 60-48 exhibition - Nov 1
d'Youville
70-52 @ the Humber College Classic - Nov 15
Pope John Paul II 68-66 @ the Humber College Classic - Nov 16
St. Augustine (Bramp) 58-50 @ the dY Early Bird - Nov 22
Brampton Centennial 68-51 @ the dY Early Bird - Nov 23
Brampton Centennial 72-55 @ the Vaughan Classic - Nov 28
MacNab (Hamilton) 62-51 @ the Holiday Classic - Dec 12
Mother Teresa 55-52 @ the Holiday Classic - Dec 13
Northview 50-44 Toronto North league game - Jan 13

Tournament Championships:
Tournament Finalists:
Father Goetz Gators
League: Peel Region
Team Pictures:

Fab 48 Players: Matthew Carating

Wins vs. Super 16 teams:
Thornlea 72-66 @ the Pinky Lewis - Nov 23
Mother Teresa 65-60 @ the Xavier Rimrocker - Dec 17
Henry Carr 62-57 @ the Xavier Rimrocker - Dec 18

Losses:
JC Richardson 74-66 @ the Pinky Lewis - Nov 24
d'Youville 66-64 @ the Xavier Rimrocker - Dec 18
St. Marcellinus 69-57 @ the Call of the Wild - Feb 1
St. Thomas More (Hamilton) 70-58 @ the All Ontario Catholic Classic - Feb 7
Ursuline (Chatham) 68-63 @ the All Ontario Catholic Classic - Feb 7 
St. Marcellinus 63-60 Peel Region Quarter-final play-off game - Feb 18

Tournament Championships:
Tournament Finalists: Pinky Lewis, Xavier Rimrocker
Henry Carr Crusaders
League: TDCAA
Team Pictures: @Early Bird, @Mark Walton Invitational

Fab 48 Players: Grant Audu, Ty Stewart-Nelson

Wins vs. Super 16 teams:
Martingrove 70-42 @ the Early Bird Classic - Nov 7
Brampton Centennial 43-29 @ the Early Bird Classic - Nov 7
Eastern Commerce 62-50 @ the Early Bird Classic - Nov 9
d'Youville 46-43 @ the Early Bird Classic - Nov 9
Thornlea 76-60 @ the Humber College Classic - Nov 16
Eastern Commerce 53-52 @ the Humber College Classic - Nov 17
d'Youville 50-49 @ the Mark Walton Invitational - Dec 7
Brampton Centennial 48-44 @ the Xavier Rimrocker - Dec 17
Pope John Paul II 77-58 TDCAA City Wide league game - Jan 7
Oakwood 58-49 @ the St. Mike's Invitational - Jan 12
Jean Vanier (Toronto) 87-47 TDCAA City Wide league game - Jan 20
Nelson 70-58 @ the Silver Fox Invitational - Feb 1
Holy Trinity (Oakville) 48-45 @ the Silver Fox Invitational - Feb 1
Jean Vanier (Toronto) 62-46 TDCAA City Wide league game - Feb 3
Mother Teresa 78-61 TDCAA City Wide league game - Feb 4
Pope John Paul II 77-71 TDCAA City Wide league game - Feb 7
Mother Teresa 74-61 TDCAA 4A Championship game - Feb 19

Key Wins vs. Non-GTA Teams:
Catholic Central (Windsor) 66-65 @ the Mark Walton Invitational - Dec 7

Losses:
Oakwood 59-56 @ the Humber College Classic - Nov 16
Father Goetz 62-57 @ the Xavier Rimrocker - Dec 18
St. Mike's 64-46 @ the St. Mike's Invitational - Jan 12
Merivale (Ottawa) 49-42 @ the Silver Fox Invitational - Jan 31

Tournament Championships: Early Bird Classic, Mark Walton Invitational, Snowball Classic (BC)
Tournament Finalists: St. Mike's Invitational
JC Richardson Storm
League: Durham Region
Team Pictures: @Huron Hts, @David Preston

Fab 48 Players: Tyrell Leotaud, Marcus Ottey

Wins vs. Super 16 teams:
Father Goetz 74-66 @ the Pinky Lewis - Nov 24
Denis O'Connor 67-62 @ the David Preston Tournament - Dec 6
West Humber 53-50 @ the Holiday Classic - Dec 14
Newmarket 72-60 @ the Whitby/Oshawa Invitational - Jan 11
Dunbarton 62-48 Durham Region league game - Jan 14
Vaughan 69-62 @ the Mother Teresa Invitational - Jan 18
Holy Trinity (Oakville) 71-55 @ the Silver Fox Invitational - Jan 31

Losses:
d'Youville 83-58 @ the Huron Heights Tournament - Oct 24
Vaughan 67-66 @ the Early Bird Classic - Nov 8
d'Youville 77-45 @ the Early Bird Classic - Nov 8
Dunbarton 60-51 OT exhibition game - Nov 14
Oakwood 65-52 @ the Court Heinbuch Classic - Nov 30
Pine Ridge 73-66 Durham Region league game - Dec 4
Jean Vanier (Toronto) 75-67 2OT @ the Holiday Classic - Dec 12
Pine Ridge 79-68 @ the Mother Teresa Invitational - Jan 18
Thornlea 49-27 @ the Silver Fox Invitational - Jan 31
Pine Ridge 70-67 Durham Championship game - Feb 20

Tournament Championships: Pinky Lewis, David Preston, Whitby/Oshawa Inviational
Tournament Finalists: Huron Hts, Mother Teresa Invitational
Jean Vanier Mavericks
League: TDCAA
Team Pictures: @Silverthorn Tip-Off

Fab 48 Players: Samuel Ayisi

Wins vs. Super 16 teams:
Mother Teresa 71-67 TDCAA City Wide league game - Dec 9
JC Richardson 75-67 2OT @ the Holiday Classic - Dec 12
Pope John Paul II 92-90 OT TDCAA City Wide league game - Jan 23

Losses:
Eastern Commerce 66-22 @ the Holiday Classic - Dec 13
Campion 61-38 @ the George Brown Xmas Bash - Dec 20
Pope John Paul II 74-38 @ the George Brown College Xmas Bash - Dec 21
Mother Teresa 64-54 TDCAA City Wide league game - Jan 14
Thornlea 65-52 @ the Mother Teresa Invitational - Jan 16
Martingrove 57-47 @ the Mother Teresa Invitational - Jan 18
Henry Carr 87-47 TDCAA City Wide league game - Jan 20
Henry Carr 62-46 TDCAA City Wide league game - Feb 3
Pope John Paul II 59-48 TDCAA City Wide league game - Feb 4
Senator O'Connor 71-68 TDCAA City Wide league game - Feb 6
Father Redmond 58-48 TDCAA 3A semi-final play-off game - Feb 18

Tournament Championships: Silverthorn Tip-Off, Prestige Trophy & Awards Holiday Clash
Tournament Finalists:
Martingrove Bears
League: Toronto West
Team Pictures: Toronto West Champions

Fab 48 Players: Petar Basta, Ryan Fragale

Wins vs. Super 16 teams:
Brampton Centennial 68-60 @ the Early Bird Classic - Nov 7
Campion 64-62 @ the Xavier Rimrocker - Dec 17
Jean Vanier (Toronto) 57-47 @ the Mother Teresa Invitational - Jan 18
West Humber 78-46 Toronto West semi-final play-off game - Feb 5

Losses:
Henry Carr 70-42 @ the Early Bird Classic - Nov 7
MacNab (Hamilton) 64-47 @ the Early Bird Classic - Nov 9
St. John's (Kitchener) 60-47 @ the Early Bird Classic - Nov 15
Vaughan 66-49 @ the Humber College Classic - Nov 16
Crescent 66-54 @ the Vaughan Classic - Nov 28
Mother Teresa (Ottawa) 60-43 @ the Vaughan Classic - Nov 30
Weston 61-52 Toronto West league game - Dec 11
Thornlea 57-48 @ the Holiday Classic - Dec 12
West Humber 55-50 @ the Holiday Classic - Dec 13
Mount Carmel 54-49 @ the Xavier Rimrocker - Dec 16
Notre Dame (Brampton) 68-30 @ the Xavier Rimrocker - Dec 18
West Humber 51-41 Toronto West league game - Jan 14
Eastern Commerce 76-60 @ the Mother Teresa Invitational - Jan 16

Toronto West Champions
Tournament Championships:
Tournament Finalists:
Mother Teresa Titans
League: TDCAA
Team Pictures:

Fab 48 Players:

Wins vs. Super 16 teams:
Pope John Paul II 87-79 TDCAA City Wide league game - Dec 11
Emery 55-52 @ the Holiday Classic - Dec 13
Jean Vanier (Toronto) 64-54 TDCAA City Wide league game - Jan 14
Pope John Paul II 80-70 TDCAA 4A semi-final play-off game - Feb 18

Key Wins vs. Non-GTA Teams:
Newman (Hamilton) 65-59 @ the Humber College Classic - Nov 16

Losses:
Eastern Commerce 72-57 @ the Early Bird Classic - Nov 7
MacNab (Hamilton) 62-49 @ the Early Bird Classic - Nov 7
Campion 67-65 @ the Humber College Classic - Nov 15
Vaughan 82-58 @ the Humber College Classic - Nov 16
Herman (Windsor) 61-38 @ the Court Heinbuch Classic - Nov 29
Jean Vanier 71-67 TDCAA City Wide league game - Dec 9
West Humber 63-59 @ the Holiday Classic - Dec 14
Ascension 69-64 @ the Xavier Rimrocker - Dec 17
Father Goetz 65-60 @ the Xavier Rimrocker - Dec 17
Ascension 67-60 @ the St. Mike's Invitational - Jan 9
Holy Trinity (Oakville) 55-54 @ the St. Mike's Invitational - Jan 9
Thornlea 72-62 @ the Mother Teresa Invitational - Jan 16
Henry Carr 78-61 TDCAA City Wide league game - Feb 4
Pope John Paul II 80-74 TDCAA City Wide league game - Feb 6
Henry Carr 74-61 TDCAA 4A Championship game - Feb 19

Tournament Championships:
Tournament Finalists:
Newmarket
League: York Region
Team Pictures:

Fab 48 Players: Michael Chao

Wins vs. Super 16 teams:
Pine Ridge 71-68 @ the Pinky Lewis - Nov 23
St. Marcellinus 80-76 @ the Call of the Wild - Feb 1
Thornlea 47-45 York Region semi-final play-off game - Feb 18

Losses:
Cameron Heights 76-62 @ the Pinky Lewis - Nov 23
JF Ross (Guelph) 64-61 @ the George Brown Xmas Bash - Dec 20
Pope John Paul II @ the George Brown Xmas Bash - Dec 21
JC Richardson 72-60 @ the Whitby/Oshawa Invitational - Jan 11
Thornlea 72-46 York Region league game - Jan 13

Vaughan 86-59 York Region league game - Jan 15
Vaughan 59-49 York Region Championship game - Feb 20

Tournament Championships: Call of the Wild
Tournament Finalists:
Notre Dame (Brampton) Knights
League: Peel Region
Team Pictures: Misc

Fab 48 Players: Michael Asemota

Wins vs. Super 16 teams:
Holy Trinity (Oakville) 77-40 @ the Holy Trinity (Oakville) Tournament - Nov 16
West Humber 74-61 @ the Xavier Rimrocker - Dec 17
Martingrove 68-30 @ the Xavier Rimrocker - Dec 18
Ascension 71-58 @ the Xavier Rimrocker - Dec 18
Campion 49-48 Peel Region league game - Jan 13
Campion 67-60 OT Peel Region league game - Feb 10
Campion 56-51 Peel Region 4A semi-final - Feb 20

Losses:
Cathedral (Hamilton) 50-44 @ the Holy Trinity (Oakville) Tournament - Nov 15
d'Youville 63-53 @ the Xavier Rimrocker - Dec 16
d'Youville 56-42 @ the Sheridan Cup - Feb 1
d'Youville 54-47 Peel Region Championship game - Feb 24

Tournament Championships: Holy Trinity (Oakville) Tournament
Tournament Finalists:t
Oakwood Barons
League: Toronto South
Team Pictures: @Humber College Classic, @Univ of Windsor

Fab 48 Players:

Wins vs. Super 16 teams:
Pope John Paul II 79-72 @ the Humber College Classic - Nov 15
d'Youville 60-58 @ the Humber College Classic - Nov 16
Henry Carr 59-56 @ the Humber College Classic - Nov 16
St. Mike's 53-49 @ the Humber College Classic - Nov 17
JC Richardson 65-52 @ the Court Heinbuch Classic - Nov 30
Eastern Commerce 63-59 Toronto South league game - Jan 7
Pine Ridge 72-49 @ the Silver Fox Invitational - Feb 1
Thornlea 60-48 @ the Silver Fox Invitational - Feb 1

Key Wins vs. Non-GTA Teams:
Herman (Windsor) 76-39 @ the Univ. of Windsor Invitational - Dec 21
Newman (Hamilton) 54-52 @ the St. Mike's Invitational - Jan 11

Losses:
Pine Ridge 63-50 exhibition game - Nov 1
Henry Carr 58-49 @ the St. Mike's Invitational - Jan 12
Campion 60-52 @ the St. Mike's Invitational - Jan 12
Eastern Commerce 63-60 Toronto South Championship game - Feb 7
Eastern Commerce 70-68 OT City of Toronto 4A Championship game - Feb 19

Tournament Championships: Humber College Classic, Court Heinbuch Classic, Univ. of Windsor, Silver Fox
Tournament Finalists:
Pine Ridge Pumas
League: Durham Region
Team Pictures: @Mother Teresa Invitational

Fab 48 Players: Jordon Henry, Chase Vassell, Jay Williams

Wins vs. Super 16 teams:
Oakwood 63-50 exhibition game - Nov 1
Dunbarton 87-72 exhibition game - Nov 12
JC Richardson 73-66 Durham Region league game - Dec 4
Eastern Commerce 75-71 @ the Mother Teresa Invitational - Jan 16
Thornlea 65-64 OT @ the Mother Teresa Invitational - Jan 18
JC Richardson 79-68 @ the Mother Teresa Invitational - Jan 18
Nelson 75-63 @ the Silver Fox Invitational - Jan 31
JC Richardson 70-67 Durham Championship game - Feb 20

Key Wins vs. Non-GTA Teams:
Newman (Hamilton) 62-60 @ the Silver Fox Invitational - Jan 31

Losses:
St. Mike's 73-63 exhibition game - Nov 2
Thornlea 86-77 exhibition game - Nov 14
Newmarket 71-68 @ the Pinky Lewis - Nov 23
Denis O'Connor 76-75 @ the David Preston Tournament - Dec 5
Vaughan 89-68 @ the St. Mike's Invitational - Jan 9
Holy Trinity (Oakville) 95-94 OT @ the St. Mike's Invitational - Jan 11
Oakwood 72-49 @ the Silver Fox Invitational - Feb 1
Merivale (Ottawa) 71-61 @ the Silver Fox Invitational - Feb 1

Tournament Championships: Mother Teresa Invitational
Tournament Finalists:
Pope John Paul II Panthers
League: TDCAA
Team Pictures: @Humber College Classic, @Xmas Bash

Fab 48 Players: Tevoun Jackson, Brandon Ramirez

Wins vs. Super 16 teams:
Emery 68-66 @ the Humber College Classic - Nov 16
Vaughan 83-71 @ the Humber College Classic - Nov 17
Brampton Centennial 76-74 @ the Vaughan Classic - Nov 29
Jean Vanier (Toronto) 74-38 @ the George Brown College Xmas Bash - Dec 21
Newmarket @ the George Brown Xmas Bash - Dec 21
Jean Vanier (Toronto) 59-48 TDCAA City Wide league game - Feb 4
Mother Teresa 80-74 TDCAA City Wide league game - Feb 6

Losses:
Oakwood 79-72 @ the Humber College Classic - Nov 15
Vaughan 76-70 @ the Vaughan Classic - Nov 30
Mother Teresa 87-79 TDCAA City Wide league game - Dec 11
Pickering 58-56 @ the Holiday Classic - Dec 13
Campion 65-55 @ the George Brown Xmas Bash - Dec 22
Henry Carr 77-58 TDCAA City Wide league game - Jan 7
Jean Vanier (Toronto) 92-90 OT TDCAA City Wide game - Jan 23
Henry Carr 77-71 TDCAA City Wide league game - Feb 7
Mother Teresa 80-70 TDCAA 4A semi-final play-off game - Feb 18

Tournament Championships:
Tournament Finalists: George Brown Xmas Bash
St. Mike's Blue Raiders
League: CISAA
Team Pictures: @Notre Dame, @Humber College Classic

Fab 48 Players: Danilo Djuricic, Kaion Julien-Grant, Nelson Kaputo, Nikola Paradina

Wins vs. Super 16 teams:
Pine Ridge 73-63 exhibition game - Nov 2
Vaughan
67-57 @ the Humber College Classic - Nov 15
Eastern Commerce 57-44 @ the Humber College Classic - Nov 16
Holy Trinity (Oakville) 66-55 @ the St. Mike's Invitational - Jan 9
Campion 61-41 @ the St. Mike's Invitational - Jan 12
Henry Carr 64-46 @ the St. Mike's Invitational - Jan 12
St. Andrew's 70-57 CISAA league game - Feb 12

Key Wins vs. Non-GTA Teams:
St. John's (Kitchener) 69-60 @ the Humber College Classic - Nov 16
Catholic Central (Windsor) 87-60 @ the Freed's Tip Off - Nov 30

Losses:
Oakwood 53-49 @ the Humber College Classic - Nov 17
Campion 53-51 @ the All Ontario Catholic Classic - Feb 8

Tournament Championships: Notre Dame Welland TipOff, Freed's Tip Off, St. Mike's Invitational
Tournament Finalists: Humber College Classic
Thornlee Thunder
League: York Region
Team Pictures:

Fab 48 Players: Kadeem Smithen

Wins vs. Super 16 teams:
Pine Ridge 86-77 exhibition game - Nov 14
Martingrove 57-48 @ the Holiday Classic - Dec 12
Campion 50-39 @ the Holiday Classic - Dec 13
Newmarket 72-46 York Region league game - Jan 13
Jean Vanier (Toronto) 65-52 @ the Mother Teresa Invitational - Jan 16
Mother Teresa 72-62 @ the Mother Teresa Invitational - Jan 16
JC Richardson 49-27 @ the Silver Fox Invitational - Jan 31

Key Wins vs. Non-GTA Teams:
Merivale (Ottawa) 57-39 @ the Silver Fox Invitational - Feb 1

Losses:
Henry Carr 76-60 @ the Humber College Classic - Nov 16
Father Goetz 72-66 @ the Pinky Lewis - Nov 23
Nelson (Burlington) 60-48 @ the SOSI - Dec 8
MacNab (Hamilton) 66-51 @ the Holiday Classic - Dec 14
Vaughan 61-57 2OT York Region league game - Jan 14
Pine Ridge 65-64 OT @ the Mother Teresa Invitational - Jan 18
Oakwood 60-48 @ the Silver Fox Invitational - Feb 1
Newmarket 47-45 York Region semi-final play-off game - Feb 18

Tournament Championships:
Tournament Finalists: SOSI, Silver Fox
Vaughan Voyageurs
League: York Region
Team Pictures:

Fab 48 Players: Jawara Pedican, Kalif Young

Wins vs. Super 16 teams:
Eastern Commerce 86-82 exhibition game - Oct 29
JC Richardson
67-66 @ the Early Bird Classic - Nov 8
Martingrove 66-49 @ the Humber College Classic - Nov 16
Mother Teresa 82-58 @ the Humber College Classic - Nov 16
West Humber 76-54 @ the Vaughan Classic - Nov 28
Pope John Paul II 76-70 @ the Vaughan Classic - Nov 30
Pine Ridge 89-68 @ the St. Mike's Invitational - Jan 9
Thornlea 61-57 2OT York Region league game - Jan 14
Newmarket 86-59 York Region league game - Jan 15
West Humber 77-55 @ the Mother Teresa Invitational - Jan 17
Newmarket 59-49 York Region Championship game - Feb 20

Key Wins vs. Non-GTA Teams:
MacNab (Hamilton) 66-64 @ the Vaughan Classic - Nov 30

Losses:
d'Youville 64-60 @ the Early Bird Classic - Nov 8
Newman (Hamilton) 51-49 @ the Early Bird Classic - Nov 9
St. Mike's 67-57 @ the Humber College Classic - Nov 15
Pope John Paul II 83-71 @ the Humber College Classic - Nov 17
Campion 43-38 @ the St. Mike's Invitational - Jan 11
JC Richardson 69-62 @ the Mother Teresa Invitational - Jan 18

Tournament Championships: Vaughan Classic
Tournament Finalists:
West Humber Vikings
League: Toronto West
Team Pictures:

Fab 48 Players:

Wins vs. Super 16 teams:
Brampton Centennial 48-47 @ the dY Early Bird - Nov 21
Martingrove 55-50 @ the Holiday Classic - Dec 13
Mother Teresa 63-59 @ the Holiday Classic - Dec 14
Martingrove 51-41 Toronto West league game - Jan 14

Losses:
Kilmarnock (Kitchener) 60-50 @ the dY Early Bird - Nov 23
Vaughan 76-54 @ the Vaughan Classic - Nov 28
Emery 55-35 @ the Vaughan Classic - Nov 30
North Albion 62-58 Toronto West league game - Dec 10
Campion 64-60 @ the Holiday Classic - Dec 12
JC Richardson 53-50 @ the Holiday Classic - Dec 14
Notre Dame (Brampton) 74-61 @ the Xavier Rimrocker - Dec 17
d'Youville 76-47 @ the Xavier Rimrocker - Dec 17
Vaughan 77-55 @ the Mother Teresa Invitational - Jan 17
Martingrove 78-46 Toronto West semi-final play-off game - Feb 5
Thomson 69-60 City of Toronto 3A Championship quarter-final game - Feb 11

Tournament Championships:
Tournament Finalists: West Humber Invitational

Top