Tournaments - Junior Boys

Junior Boys' Tournaments

Tournament Locator | Upcoming Tournaments | 2015-2016 Results |




2016-2017 Junior Boys' Results

Huron Hts Tournament | Mike Sullivan Memorial | Woodbridge College Jr Invitational | Jr Crusader Classic |
dY Junior Jam | Upper Canada Jr Invitational | Trojan Jr Invitational | Applewood Hts Jr Tournament |
Titans Jr Classic | Griffins Jr Classic | Whitby Jr Invitational | Junior Rimrocker |

Send results to info@hooptowngta.com
Junior Rimrocker - hosted by St. Francis Xavier - January 12-15, 2017

Final: Vaughan 58 (Keisan Roberts 16) - Corpus Christi 50 (Tim Mununga & Nana Owasu-Anane 13)
Bronze: Thornlea 63 (Sammy Wong 20) - d'Youville 35 (S. Onabolu 6)

Tournament MVP: Keisaun Roberts (Vaughan)
Tournament All-Stars: Jason Diaz (Vaughan), Jahleel Stewart (Vaughan), Tim Mununga (Corpus Christi),
Nana Owasu-Anane (Corpus Christi), Sammy Wong (Thornlea), Jalen Roberts (d'Youville),
Jesse Okeke (St. Marcellinus), Jaedon Edwards (St. Augustine Brampton), Joshua Bascoe (Bishop Reding),
Jalen Celestine (Pickering)

Semi-finals:
Corpus Christi 65 (Tim Mununga 22) - Thornlea 58 (Sammy Wong 15)
Vaughan 48 (Keisaun R 19) - d'Youville 45 (S. Haque 10)

Quarter-finals:
Thornlea 79 (Ben Li 22) - Bishop Reding 52 (C. Feng 13)
Corpus Christi 77 (Tim Munuga 22) - Pickering 69 (Jalen Celestine 21)
Vaughan 78 (K. Robertson 20) - St. Augustine (Brampton) 66 (Jaedon Edwards 27)
d'Youville 63 (J. Shirely 24) - St. Marcellinus 56 (J. Kunji 14)

Round of 16:
Thornlea 81 (Ben Li 23) - St. Francis Xavier 47 (Nathan Charles 16)
Pickering 72 (Quinton Watson 17) - Cardinal Ambrozic 54 (Morgan Christian 12)
Corpus Christi 64 (Tim Mununga 21) - Cathedral (Hamilton) 56 (M. Maganda & B. Harris 15)
Vaughan 78 (K. Robertson 17) - JC Richardson 57
St. Marcellinus 56 (Elijah Anderson 27) - St. John Paul A 53 (Jaiden Burke 11)
Bishop Reding 68 (Joshua Bascoe 33) - Martingrove 60 (Emmanuel Boateng 20)
St. Augustine (Brampton) 65 (Jaedon Edwards 29) - Holy Trinity (Oakville) 62 (Ben S. 16)
d'Youville 62 (Jalen Roberts 17) - Campion 49 (Kobe Elvis 19)

Pool A:
St. Francis Xavier 67 (M. Ottay 20) - HB Beal (London) 29 (A. Chahal 9)
St. John Paul A 68 (Cummings 17) - St. Francis Xavier 66 (Nathan Charles 17)
St. John Paul II A 73 (AJ Cummings 25) - HB Beal (London) 49 (E. Aziz 14)
St. Francis Xavier 59 (M. Ottay 17) - St. John Paul II B 54 (Ryan Bayot 11)
Pool B:
Thornlea 107 (Ankit Choudhary 28) - St. John Paul II A 58 (Rashaad Davis & Francesco Scialdone 14)
St. Marcellinus 82 (Elijah Anderson 20) - St. John Paul B 50 (Cameron 12)
Thornlea 91 (Daimar Dyall-Richards 34) - St. John Paul B 46 (Ryan 12)
St. Marcellinus 58 (Jesse Okelle 12) - HB Beal (London) 33 (O. Pensa 10)
Thornlea 89 (Ankit Choudhary 25) - St. Marcellinus 44 (Ayden Miller 10)
Pool C:
Bishop Reding 71 (Joshua Bascoe 15) - Grand River (Kitchener) 49 (Wilmont 16)
d'Youville 84 (Kion Stewart 12) - Monsignor Johnson 28 (Justin Juffour 8)
Bishop Reding 74 (Joshua Bascoe 20) - Monsignor Johnson 37 (Ben Mousa)
d'Youville 72 (Jalen Roberts 15) - Grand River (Kitchener) 35 (Wilmot 12)
Grand River (Kitchener) 53 (Perez-Carey 12) - Monsignor Johnson 42 (Justin Tuffour 12)
d'Youville 62 (Jalen Roberts 16) - Bishop Reding 47 (Joshua Bascoe 20)
Pool D:
Martingrove 65 (Emmanuel Boateng 20) - Campion 44 (Noah Findley 15)
Loyola (Oakville) 51 (Latrell O'Neal 15) - Central Peel 38 (AJ Nelson-King 21)
Campion 92 (Kobe Elvis 31) - Central Peel 41 (Arslan Ahmad 11)
Martingrove 59 (Emmanuel Boateng 24) - Loyola (Oakville) 50 (Thomas Codillia 17)
Campion 69 (Kobe Elvis 22) - Loyola (Oakville) 33 (JC Raitt & Jeremy Wu 10)
Martingrove 58 (Emmanuel Boateng 18) - Central Peel 43 (AJ Nelson King 23)
Pool E:
Cathedral (Hamilton) 70 (B. Harris 22) - Holy Trinity (Oakville) 67 (Anthony B 18) OT
St. Roch 75 (Jordan Cox 29) - Mount Carmel 50 (Alex Aravandino 12)
St. Roch 72 (Tyreke Robatham 20) - Cathedral (Hamilton) 70 (B. Harris 33)
Holy Trinity (Oakville) 82 (Pravder 17) - Mount Carmel 48 (Elijah Rose 16)
Holy Trinity (Oakville) 64 (Anthony B 20) - St. Roch 55 (Jordan Cox 16)
Cathedral (Hamilton) 81 - Mount Carmel 56[/b]
Pool F:
Corpus Christi 78 (Tim Mununga 30) - St. Augustine (Brampton) 75 (Jordan Dayes 21)
Richview 64 (Elias Pangiotopolous 22) - MacNab (Hamilton) 42(Ethan Foster 11)
St. Augustine (Brampton) 69 (Saedon Edwards 18) - Richview 67 (Adam Zewdineh 18)
Corpus Christi 69 (Nana Owasu-Anane 22) - MacNab (Hamilton) 30 (Darrelle Bedminster 10)
St. Augustine (Brampton) 55 (Jaedan Edwards 22) - MacNab (Hamilton) 46 (Darrell Bedminister 17)
Corpus Christi 86 (Tim Mununga 26) - Richview 44 (Elias Panagiotopolous 12)
Pool G:
JC Richardson 66 (Charlton. Rose 32) - Oakwood 51 (J Jaden 14)
Cardinal Ambrozic 49 (D. Croft 9) - Philip Pocock 39 (F. Vau 20)
Oakwood 61 (Jayden Jack 26) - Cardinal Ambrozic 57 (D.Croft 22)
JC Richardson 63 (Patel 9) - Philip Pocock 38 (Felipe Vau 30)
Cardinal Ambrozic 83 (David Kwaber 23) - JC Richardson 71 (Ganax 25)
Oakwood 71 (Bent Kymanni 22), Pocok 52 (Felipe Vau 23)[/b]
Pool H:
Upper Canada 58 (A. Raca 11) - St. Joseph (Mississauga) 54 (S. Ryan-Brown 9)
Vaughan 66 (K. Robertson 19) - Pickering 49 (Jalen Celestine 14)
Vaughan 71 (K. Robertson 11) - St. Joseph (Mississauga) 52 (J. Delprado 8)
Pickering 102 (Jalen Celestine 25) - Upper Canada 40 (Z. Zayne 10)
Vaughan 81 (Keishaun Robertson 18) - Upper Canada 34 (Troy Boydell 12)
Pickering 64 - St. Joseph (Mississauga) 44
Whitby Jr Invitational - January 13-14, 2017

Championship Final: Maxwell 53 - Wilson 38

Tournament MVP: Spencer Gustafson (Wilson)
Tournament All-Stars: Athman Ohmad (Maxwell), J'sehai Wilson (Wilson), Bilal Mahmood (St. Andrew's),
Jackson Colquhoun (Brooklin)
Camp Olympia 3 Pt Shot Champion: Kade Asutin (Pereyma)

Championship Semi-finals:
Maxwell 65 - Denis O'Connor 50
Wilson 61 - LoEllen 28

Pool Games:
Maxwell 49 - McLaughlin 38
Denis O'Connor 61 - Oneil 42
Brooklin 48 - Courtice 39
Wilson 49 - Pereyma 41
Maxwell 44 - St. Andrew's 23
Denis O'Connor 77 - LaSalle 36
LoEllen 42 - Brooklin 28
Wilson 44 - St. Thomas 42
St. Andrew's 50 - McLaughlin 19
Lasalle 45 - Oneil 44
St. Thomas 49 - Pereyma 28
Griffins Jr Classic - hosted by Central Peel - December 8-9, 2016

Championship Final: Louise Arbour 59 (Rahim Charles 17) - Castlebrooke 50 (Harpreet Thiara 19)

Tournament All-Stars: Rahim Charles (Louise Arbour), Harpreet Thiara (Castlebrooke),
Sheymar Ryan-Brown (St. Joseph Mississauga), Abi Elanganesan (Sandalwood), Jaheim Powell (North Park)

Championship Semi-finals:
Castlebrooke 74 (Jaden Jones 18) - North Park 59 (Matthew P. 21)
Louise Arbour 65 (Rahim Charles 34) - Bramalea 60 (Shakir Yakubu 30)

Consolaiton Final: St. Joseph (Misssisauga) 56 (Sheymar Ryan-Brown 19) - Sandalwood 39 (Abi Elanganesan 17)
Consolation Semi-finals:
Sandalwood 47 (Joel Edwards 17) - Central Peel 35 (AJ Nelson-King 20)
St. Joseph (Mississauga) 47 (Sheymar Ryan-Brown & Real Zulueta 13) - Heart Lake 35 (A. Reyes 12)

Other Games:
North Park 59 (Hamza A. 21) - Heart Lake 46 (Stewart 15)
Bramalea 48 (Marcus Parnell 13) - Central Peel (AJ Nelson-King 21)

First Round:
North Park 58 - Central Peel 45
Castlebrooke 74 (Harpreet Thiara 16) - Heart Lake 59 (A. Reyes 11)
Louise Arbour 60 (Rahim Charles 30) - Sandalwood 59 (Joel Edwards 20)
Bramalea 54 (Marcus Parnell & Mekhi Parnell 14) - St. Joseph (Mississauga) 51 (Jacob DelPrado 13)
Titans Jr Classic - December 2-3, 2016

Final: Notre Dame (Ajax) 77 (Kellon Bynde 22) - Wilson 42 (Lakell Olumofe 10)

Semi-Finals:
Wilson 51 - Central Toronto Academy 45
Notre Dame (Ajax) 65 - Austin 28

Quarter-finals:
Central Toronto Academy 68 - Paul Dwyer 31
Austin 49 - Crescent HS 39
Notre Dame (Ajax) 72 - Westview 65
Wilson 61 - Sacred Heart 51

Preliminaries:
Wilson 68 - Holy Trinity 37
Notre Dame (Ajax) 75 vs Paul Dwyer 38
Westview 41 - Austin 34
Crescent 49 - St. Peter 45
Central Toronto Academy 62 - Sacred Heart 36
McLauglin 41 - Weldon HS 34
Notre Dame (Ajax) 52 - Wilson 43
Westview 66 - St. Peter 47
Paul Dwyer 55 - Holy Trinity 50
Austin 44 - Weldon 28
Sacred Heart 65 - McLaughlin 37
Central Toronto Academy 60 - Crescent 25
Wilson 65 - St. Peter 61
Westview 51 - McLauglin 32
Paul Dwyer 44 - Weldon 34
Crescent 72 - Holy Trinity 22
Applewood Hts Jr Tournament - December 1-3, 2016

Championship Final: Martingrove 61 - Applewood 43

Other Games:
Applewood Hts 53 - Stephen Lewis 19
TL Kennedy 69 - John Cabot 56
Martingrove 72 - Rick Hansen 31
Bramalea 53 - Glenforest 32
Applewood Hts 58 - Glenforest 47
Rick Hansen 38 - TL Kennedy 34
Martingrove 77 - John Cabot 30
Glenforest 62 - Stephen Lewis 55
Bramalea 43 - Stephen Lewis 17
Martingrove 77 - TL Kennedy 39
Rick Hansen 35 - John Cabot 33
Applewood 71 - Bramalea 70
Trojan Jr Invitational - November 25-26, 2016

Championship Final: Brampton Centennial 61 (Kevonte Marksman 28) - Cardinal Ambrozic 54 (Destin Croft 20)

Tournament MVP: Kevonte Marksman (Brampton Centennial)
Tournament All-Stars: Destin Croft (Cardinal Ambrozic), Jahmyah Brown-Jeffers (Castlebrooke),
Dominick Moseley (Fletcher's Meadow), AJ King-Nelson (Central Peel), Osayi Osaghae (Bramalea),
Jamar Morgan (Loyola), Jurmaine Dowe (Turner Fenton)

Championship Semi-finals:
Brampton Centennial 66 (Zaid Ali 21) - Turner Fenton 53 (Davin D'Melo 21)
Cardinal Ambrozic 53 (Destin Croft 15) - Bramalea 47 (Osayi Osaghae 14)

Championship Quarter-finals:
Turner Fenton 80 (Abhimanyu Bhardwaj 42) - St. Martin 59 (Aaron Rooms 20)
Cardinal Ambrozic 53 (Destin Croft 19) - Sandalwood 30 (Joel Edwards 16)
Brampton Centennial 67 (Kevonte Marksman 15) - Loyola 54 (John Gaona 15)
Bramalea 58 (Marcus Parnell 13) - Gonzaga 56 (J.E. Osawe 10)

Friendly Games:
Notre Dame (Brampton) 56 (Lear Watson 25) - Stephen Lewis 40 (Hassan Abbasi 10)
Port Credit 43 (D. Hamilton 11) - Ste-Famille 32 (Jordan Jean-Louis 13)
St. Martin 65 (Aaron Rooms 16) - Sandalwood 40 (Azmat Alvi 15)
Loyola 61 (Patrick Soriano 16) - Gonzaga 40 (Harmin Dhaliwal 13)

Consolation Final: Castlebrooke 56 (Harpreet Thiara 15) - Fletcher's Meadow 48 (Gordan Isaac 16)
Consolation Semi-finals:
Fletcher's Meadow 55 (Dominic Moseley 14) - Rick Hanson 33 (Jashan Randhawa & Bilal Shams 9)
Castlebrooke 86 (Jahmyah Brown-Jeffers 13) - Central Peel 53 (AJ King-Nelson 19)

Consolaiton Quarter-finals:
Rick Hanson 42 (Jashan Randhawa 13) - Port Credit 35 (R. Yousefian 10)
Fletcher's Meadow 51 (Saad Siddiqui 7) - Stephen Lewis 30 (Stephen Bui 10)
Central Peel 50 (AJ Nelson-King 23) - Ste-Famille 34 (Nathan Virgin 7)
Castlebrooke defeated Notre Dame (Brampton)

First Round:
St. Martin 70 (Dave Morante 24) - Central Peel 61 (AJ Nelson-King 27)
Turner Fenton 59 (Tyrese Taylor & Malachi Anderson 8) - Ste-Famille 18 (Jordan Jean-Louis 4)
Sandalwood 45 (Joel Edwards 19) - Rick Hanson 37 (Bilal Shams 10)
Cardinal Ambrozic 68 (Destin Croft 24) - Port Credit 21 (E. Kitusa 7)
Brampton Centennial 63 (Zaid Ali 11) - Castlebrooke 55 (Jaden Jones 15)
Loyola 55 (Jamar Morgan 16) - Notre Dame (Brampton) 40 (Lear Watson 16)
Bramalea 61 (Osayi Osaghae 14) - Stephen Lewis 26 (Steven Bui 11)
Gonzaga 56 (Delano Minott 19) - Fletcher's Meadow 50 (Lee Dixon-Germain 18)
Upper Canada Jr Invitational - November 25-26, 2016

Championship Final: Brebeuf (Toronto) 72 (Brandon Ocampo 20) - Oakwood 66 (Khane Simon-Caesar 17)
Championship Bronze: Senator O'Connor 61 (Kristian Pascua 30) - John Polanyi 56 (Deonte Pawl 17)

Championship Semi-finals:
Brebeuf (Toronto) 80 (Brandon Ocampo & Akil Evering 15) - Senator O'Connor 70 (Marc Castilla 28)
Oakwood 74 (Kymahni Bent 26) - John Polanyi 67 (Kushiah Henry 17)

Consolation Final: Crescent 50 (Jackson Bowes 23) - St. Andrew's 41 (Bilal Mahmood 21)
Consolation Bronze: Upper Canada 56 (Alessandro Rocca 20) - Dante Alighieri 40 (Franz Foronda 11)

Consolation Semi-finals:
St. Andrew's 48 (Noah Hulton 14) - Upper Canada 39 (Alessandro Rocca 19)
Crescent 57 (Rives Reucassel 18) - Dante Alighieri 45 (Franz Foronda 14)

First Round:
Brebeuf College (Toronto) 78 (Robin Tavas 25) Upper Canada 49 (Alessandro Rocca 29)
Senator O’Connor 43 (Marc Castilla 16) - St. Andrew's College 31 (Noah Hulton 14)
Oakwood 49 (Kymahni Bent 15) - Crescent 42 (Rives Reucassel 13)
John Polanyi 72 - Dante Alighieri 62 (Tyrell Clarke 26)
dY Junior Jam - hosted by d'Youville - November 24-25, 2016

Championship Final: Pine Ridge 46 (Derrell Mclaughlin-Perriera 12) - d'Youville 44 (Rashaun Tapper 10)
Championship Bronze: JC Richardson 69 (Charlton Rose 16) - Campion 42 (Noah Findlay 14)

Tournament MVP: Nathaniel Jospeh Parker (Pine Ridge)
Tournament All-Stars: Anthony Briscoe (Holy Trinity Oakville), Miles Mkhonza (JC Richardson),
Jalen Shirley (d'Youville), JB Wong (Pine Ridge)

Championship Semi-finals:
d'Youville 45 (Shayan Haque 15) - JC Richardson 37 (Miles Mkhonza 8)
Pine Ridge 77 (JB Wong 23) - Campion 51 (Noah Findlay 16)

Consolation Final: Holy Trinity (Oakville) 55 (Anthony Briscoe 19) - MacNab (Hamilton) 40 (Darrell Bedminster 9)
Consolation Bronze: Bishop Reding 75 (I. Vakil 28) - St. Marcellinus 69 (Elijah Anderson 19)

Consolation Semi-finals:
Holy Trinity (Oakville) 74 (Pravdev Atwal 19) - Bishop Reding 53 (Josh Bascoe 17)
MacNab (Hamilton) 64 (Quincy Vaughn 16) - St. Marcellinus 58 (Jesse Okeke 18)

First Round:
d'Youville 70 (Shayan Haque 23) - Bishop Reding 39 (Joshua Bascoe 20)
JC Richardson 67 (Charlton Rose 18) - Holy Trinity (Oakville) 60 (Anthony Briscoe 20)
Pine Ridge 83 (Jalen Deer & Derell McLaughlin-Perriera 16) - St. Marcellinus 53 (Elijah Aziz 13)
Campion 63 (Noah Findlay 18) - MacNabb (Hamilton) 51 (Darrell Bedminster 14)
Jr Crusader Classic - hosted by Henry Carr - November 16, 17, 19, 2016

Pool A: Henry Carr, St. Thomas More (Hamilton), Mother Teresa
Pool B: JC Richardson, Crestwood, Thornlea
Pool C: HB Beal (London), Oakwood, Vaughan
Pool D: Bill Crothers, Campion, St. Mike's

Wednesday November 16th: Pools A & B:
G1: Thornlea 90 (Ben Li 25) - Crestwood 58 (Tahron Allen 17)
G2: Henry Carr 80 (Kevonne Marshall & Courage Ogbeide 27) - Mother Teresa 56 (Malachi Davis 25)
G3: Thornlea 84 (Ben Li 27) - JC Richardson 66 (Charlton Rose 19)
G4: Henry Carr 78 (Kevonne Marshall 16) - St. Thomas More (Hamilton) 32 (Darren Clarke 8)
G5: JC Richardson 66 (Charlton Rose 23) - Crestwood 61 (Elijah Fisher 18)
G6: Mother Teresa 65 (Malachi Davis 28) - St. Thomas More (Hamilton) 58 (Gerry Kountor 17)

Thursday November 17th: Pool C & D:
G7: Bill Crothers 63 (Khalid Long 18) - St. Mike's 61 (Aleer Aleer-Leek 16)
G8: Vaughan 65 (Jason B 15) - Oakwood 63 (Jayden Jack 30)
G9: Campion 88 (Kobe Elvis 43) - St. Mike's 78 (Raeshawn Ambris 18)
G10: Oakwood 69 (Josh Primo 17) - HB Beal (London) 66 (Jaheel Hilts & Oscar Pensa 18)
G11: Bill Crothers 73 (Kenny Ngassoue 21) - Campion 57 (Kobe Elvis 18)
G12: Vaughan 76 (Keke Robertson 15) - HB Beal (London) 44 (J. Chisholm 10)

Saturday November 19th

Consolation Semi-finals:
G:13: Campion 86 (Kobe Elvis 30) - Mother Teresa 76 (Quan Banton-Gunn 31)
G14: Oakwood 65 (Jayden Jack 26) - JC Richardson 63 (Myles Mkhonza 19)

Championship Semi-finals:
G15: Bill Crothers 73 (Justice Prentice 24) - Henry Carr 60 (Kevonne Marshall 26)
G16: Thornlea 62 (Ben Li 17) - Vaughan 55 (Jason Diaz 19)

Consolation Final: Campion 99 (Kobe Elvis 37) - Oakwood 82 (Josh Primo 38)
Championship Bronze: Henry Carr 84 (Kevonne Marshall 28) - Vaughan 80 (Keke Robertson 22)
Championship Final: Thornlea 80 (Ben Li 34) - Bill Crothers 63 (Justice Prentice 16)

Tournament MVP: Ben Li (Thornlea)
Tournament All-Stars: Kevonne Marshall (Henry Carr), Justice Prentice (Bill Crothers),
Kenny Ngassoue (Bill Crothers), Jordan Carty (Thornlea)
Woodbridge College Jr. Invitational - November 17, 2016

Final: Pine Ridge 46 (Derrell McLaughlin-Perreira & Matteus Case 12) - d'Youville 41 (Shayan Haque 15)

Tournament MVP: Derrell McLaughlin-Perreira (Pine Ridge)
Tournament All-Stars: Matteus Case (Pine Ridge), Nathaniei Joseph-Parker (Pine Ridge),
Omar Huffman (d'Youville), Shayan Haque (d'Youville), Henry L. (Middlefield)

Championship Semi-finals:
Pine Ridge 56 (JB Wong 13) - Thistletown 26 (Elvis Mansuri 7)
d'Youville 41 (Omar Huffman 11) - Cardinal McGuigan 26 (Shakun Blake 7)

Consolation Final: Middlefield 42 (Varmaan S. 12) - Central Peel 36 (A.J. Nelson-King 13)
Consolation Semi-finals:
Central Peel 37 (A.J. Nelson-King 17) - Woodbridge College 16 (Arshdeep Saggi 5)
Middlefield 51 (Henry L. 16) - Maple 44 (Farzad 8)

First Round:
Thistletown 62 (Emmanuel Yeboah 12) - Woodbridge College 19 (Sangeev Ravindran 8)
Pine Ridge 64 (Derrell McLaughlin-Perreira 12) - Central Peel 30 (A.J. Nelson-King 8)
Cardinal McGuigan 51 (Damalli Peart 22) - Maple 20 ‎(Rynand Li 8)
d'Youville 84 (J. Wilks 15) - Middlefield 27 (Rosmanth S. 9)
Mike Sullivan Memorial - hosted by St. Francis (St. Catharines) - November 16-17, 2016

Championship Final: St. Francis Xavier (Mississauga) 62 - Holy trinity (Oakville) 54

Tournament MVP: Justus Salmon (St. Francis Xavier)
Tournament All-Stars: Anthony Briscoe (Holy Trinity Oakville), Max Campaneli (Holy Trinity Oakville),
Jonas Marquez (St. Francis Xavier), Patrick Rivera (St. Francis Xavier)

Championship Semi-finals:
Holy Trinty (Oakville) 52 - St. Francis (St. Catharines) 26
St. Francis Xavier (Mississauga) 75 - Notre Dame (Welland) 45

Consolation Semi-finals:
Governor Simcoe 37 - Holy Cross (St. Catharines) 33
Assumption (Burlington) 70 - St. Paul (Niagara Falls) 52

First Round:
Notre Dame (Welland) 57 - Governor Simcoe 25
St. Francis Xavier (Missisauga) 76 - Holy Cross (St. Catharines) 17
St. Francis (St. Catharines) 63 - Assumption (Burlington) 42
Holy Trintiy (Oakville) 61 - St. Paul (Niagara Falls) 18
Huron Hts Tournament - November 10, 2016

Final: d'Youville 59 - St. Maximilian 41

Championship Semi-finals:
St. Maximilian 67 - Bayview 44
d'Youville 54 - Notre Dame (Ajax) 53

Consolation Final: JC Richardson 87 - Keswick 41
Consolation Semi:-finals:
JC Richardson 60 - Huron Hts 54
Keswick 66 - Sacred Heart 45

First Round:
Bayview 61 - Huron Hts 48
St. Maximilian 65 - JC Richardson 60
d'Youville 81 - Keswick 28
Notre Dame (Ajax) 86 - Sacred Heart 10
Send results to info@hooptowngta.com

Top

2016-2017 Tournament Locator Junior Boys

Looking for teams to play in your tournament or looking for teams to play....send requests to info@hooptowngta.com
(Added June 22, 2016)
CHAT (Toronto) One Day Tournament
Tuesday November 22, 2016
Round robin.
Guaranteed 3 games.
Cost $150.00
Contact Aubrey Zimmerman at bigzea@gmail.com
(Added June 22, 2016)
Mike Sullivan Memorial Tournament - hosted by St. Francis (St. Catharines)
November 16-17 2016
Games played at St. Francis (St. Catharines) & Holy Cross (St. Catharines).
8 team bracket.
Guaranteed 3 games.
Awards for All stars and MVP.
Cost is $350.00 per team.
Last year's Champions: St. Francis Xavier (Mississauga)
Contact: Patrick Sullivan at patrick.sullivan@ncdsb.com
(Added June 22, 2016)
Huron Heights One Day
Thursday November 10, 2016
Times: 11am to 7pm. (Games played at 11am, 12:15pm, 1:30pm, 2:45pm, Finals @ 4pm, 3rd Place game @ 5:15pm.
Location: Huron Heights (Newmarket). 404 exit at Davis Dr. west, about 2km turn right (north) on Huron Heights Dr.
Cost: $300.00 per team.
Guaranteed 2 games. 3rd game available upon request.
8 teams. 2 full sized gyms. All regular rules except for 1 minutes at half-time.
Contact Nabil Tadros at nabiltadros@hotmail.com or 416-727-1040
(Added September 9, 2016)
Titans Classic hosted by Durham College
December 2-3, 2016
12 Teams.
3 games guaranteed.
All games played at Durham College.
$350 per team
Website: http://durhamcollegespad.wixsite.com/titansclassic
Contact: Fred Zinkie - Holy Trinity (Courtice) at 905-404-9349 or fzinkie@pvnccdsb.on.ca
(Added September 9, 2016)
3rd Annual Junior Call of the Wild @ David Suzuki S.S. (Brampton)
December 21-22, 2016
8 team, bracket format tournament.
All teams are guaranteed a minimum of 3 games.
Entry Fee: $330.00.
Contact: Sanjay.Lad@peelsb.com 905-457-7941 x-423
(Added September 9, 2016)
8th Annual Brampton Centennial JR Winter Classic
February 2-4, 2017
16 teams.
3 games guaranteed.
MVP and All-Star awards. Champion, Finalist and Consolation Champion awards.
Teams ONLY play on either Thursday OR Friday. All teams play on Saturday
Cost: $350
Contact: elias.pahis@peelsb.com

Tournament History:
2009: Sandalwood 74 - Brampton Centennial 67
2010: Campion 45 - Turner-Fenton 44
2011: Brampton Centennial 89 - Campion 80
2012: Emery 56 - Martingrove 55
2014: Emery 50 - Martingrove 49
2015: Brampton Centennial 56 - Emery 53
2016: Campion 91 - Vaughan 90
(Added September 13, 2016)
9th Annual Upper Canada College Junior Invitational
November 25-26, 2016
8 Teams.
3 games guaranteed.
All games played at Upper Canada College.
$350 per team
Contact: Alan Eaton 416-489-0059
(Added September 13, 2016)
Phoenix Undercard Anti-Bullying Awareness Basketball Tournament
November 25-26, 2016
Junior Division
Cost: $400/team
8-12 teams.
Format: 2 Games Guaranteed - 3rd game available upon request.
Awards: MVP, Divison Leading Scorer, Showmanship, Sportsmanship, Tournament All Star and more.
Confirmed Teams: Westview Wildcats, Northern Kings, Etobicoke Thunder, PYB Academy
Promotional Video: https://www.youtube.com/watch?v=BWxcHU3u52c
Contact: Jeremiah Wheatle at jeremiahwheatle@gmail.com or 647-764-6473

U14 (Midget) Division
November 25-26, 2016
Cost: $350/team
6-10 teams.
Format: 2 Games Guaranteed - 3rd game available upon request.
Awards: MVP, Divison Leading Scorer, Showmanship, Sportsmanship, Tournament All Star and more.
Promotional Video: https://www.youtube.com/watch?v=BWxcHU3u52c
Contact: Jeremiah Wheatle at jeremiahwheatle@gmail.com or 647-764-6473
(Added September 13, 2016)
Junior Crusader Classic - hosted by Henry Carr powered by Nike Team
November 16, 17, & 19, 2016
Contact: Coach Melnik at henrycarrhoops@aol.com
(Added September 13, 2016)
dY Junior Jam - hosted by d'Youville
November 24-25, 2016
Must be able to play after school on Nov. 24th and ALL DAY on the 25th.
8 team elimination draw.
Cost: $350
Guaranteed 3 games.
Contact panther_basketball@hotmail.com or dexter.mcdonald@dpcdsb.org
(Added September 13, 2016)
3rd Annual Jr. Griffins Classic - hosted by Central Peel
December 8-9, 2016
Thursday, December 8th - 9:00am to 6:00pm
Friday, December 9th - 9:00am to 6:00pm
Entry fee: $350.00 per team
Standard 8 team tournament. Each team is guaranteed 3 games, with a maximum of 3 games to the Championship.
Awards to Tournament Champions, Finalists, Consolation Champions.
Contact: centralpeelgriffins@gmail.com or call School 905-451-0432 Ext.315
(Added September 14, 2016)
Vaughan Junior Boys Tournament
November 3-5, 2016
12 teams - 3 games guaranteed.
Entry Fee: $375.00
Contact: Coach Sharrief Sims at sharrief.sims@yrdsb.ca
(Added September 14, 2016)
59th Tomahawk Jr. Tournament - hosted by Chippewa Secondary in North Bay, ON
December 2-3, 2016
We are expecting 32 teams.
Games are played in 8 gymnasiums.
Referees are brought in from all over Ontario.
Teams are guaranteed 3 games.
Entry fee: $350 per team
Contact: Ian Lawson at ian.lawson@nearnorthschools.ca
Visit our website: tomahawkbasketball.com
(Added September 15, 2016)
15th Annual Tip-Off Classic - hosted by Georgetown District
Friday December 2, 2016
Combined 4 team Sr. and 4 team Jr. tournament.
Each team plays 2 games.
Jr. teams play at 9:00am or 10:30am and 3:00pm or 4:40pm.
Sr. teams play at 12:00pm or 1:30pm and 6:00pm or 7:30pm
$500.00 covers both your Junior and Senior Teams.
Contact: Steve Pettit at 905-877-0402 or spettit4@hotmail.com
(Added September 15, 2016)
2nd Annual Four School Challenge - hosted by Georgetown District
January 13-14, 2017
Combined 4 team Sr. and 4 team Jr. Tournament.
Each Team plays 2 games.
First game starts at 4:00pm Friday. No instructional time is missed.
$500.00 covers both Junior and Senior Teams.
Confirmed teams: Pearson (Burlington), Milton District, Georgetown
Contact: Steve Pettit at 905-877-0402 or spettit4@hotmail.com
(Added September 30, 2016)
12th Annual Blue and Gold - hosted by Notre Dame (Welland)
December 9-10, 2016
3 games guaranteed.
Cost: $350.
Two full court gyms with shot clocks.
Player of the Game awards.
Coaches social and Boston Pizza coupons for players and coaches.
Confirmed teams: Cardinal Newman, McNabb, Bishop Ryan, Saltfleet, Campion, Nelson (Burlington),
Jean Vanier (Milton), Holy Trinity
Contact Coach Gallagher at mark.gallagher@ncdsb.com
(Added October 8, 2016)
Spartans Junior Boys Tournament - hosted by Centennial CVI (Guelph)
December 16-17, 2016
8 teams.
3 games guaranteed.
Certified Officials.
$325
T-shirts for Tournament Champions and All-Stars.
Contact: John Hood at john.hood@ugdsb.on.ca
(Added October 8, 2016)
Whitby Jr. Invitational - hosted by Anderson, Austin, Brooklin
January 13-14, 2017
3 Games Guaranteed.
Awards: Champions, Finalists, Consolation. All-Stars, Tournament MVP, 3-Point Shootout.
Cost: $350
Contact Dean Hutchcroft (Anderson) at 905-668-5809 or dean.hutchcroft@ddsb.ca
(Added October 17, 2016)
Michael Power 1st Annual Jr. Boys Trojan Classic
December 8-10, 2016
Times: Dec 8th (1:00 pm to 10:00 pm), Dec 9th (8:30 am to 10:00 pm), Dec 10th (9:00 am to 8:00 pm)
3 Games Guaranteed. All Games are 32 minutes (4 x 8min quarters).
$375.00 Entry Fee.
Awards: Medals and Trophy to Championship Team; Medals to 2nd. Tournament All-Stars and MVP.
Contact: Christian Martinuzzi at 416-393-5529 or christian.martinuzzi@tcdsb.org
Jordan Pickens at pickens.jordan@gmail.com
(Added October 17, 2016)
10th annual Applewood Heights Jr. Classic
December 1 & December 3, 2016
Times: Thursday Dec 1st (3:00pm to 900pm). Saturday Dec 3rd (8:00am to 9:00pm).
Each team is guaranteed three (3) games.
Two sixteen minute halves stop time.
Three-point shootout on Saturday.
Cost: $300
Contact Warren Williams at warren.williams@peelsb.com
(Added October 17, 2016)
Kawartha Classic - Peterborough
February 10-11, 2017
Games played at: ASCVI, TASS, Crestwood, Kenner, Lakefield, Lakefield College, Holy Cross, St. Peters,
Wellness Centre & Trent
NCAA 64‐type tournament. It will still follow the A, B, C and D division format, but the bracket will resemble
March Madness.
Three games guaranteed (32 teams will play four, with 16 teams playing five games and 8 teams playing six).
Free Entry for players to Sir Sanford Fleming vs. St. Lawrence College Men’s Bball Game.
Cost: $300.00 Early Bird Discount by Nov. 1st. After Nov. 1st it's $350.00
Contact: Steve Peers (Crestwood SS) at stephen_peers@kprdsb.ca or 705-868‐6759
For more information visit our website: www.thekawarthaclassic.com
(Added October 22, 2016)
Gators Jr. Tip-Off - hosted by Wilson (Whitby)
November 24-25, 2016
Format: 6 Teams - 2 Pools.
Each team will be guaranteed 3 Games. The Tournament schedule will be as Follows:
Thursday Game 1: 4pm - Pool A 1vs2
Thursday Game 2: 5:30PM - Pool B 1vs2
Thursday Game 3: 7:00PM - - Pool A 2vs3
Friday Game 4: 8:30AM - Pool B 1vs3 Wilson
Friday Game 5: 10:00AM - Pool A 2vs3
Friday Game 6: 11:30PM - Pool B 2vs3 Wilson
Friday Game 7: 1:00PM - 3rd Pool A vs 3rd Pool B
Friday Game 8: 2:30PM - 2nd Pool A vs 2nd Pool B
Friday Game 9: 4:00PM - 1st Pool A vs 1st Pool B
Plaques will be given to Tournament Champions and Runners Up. Medals for the Tournament Winners.
Cost: $325.00.
Contact Jeff Langley at 905-665-5057 or jeff.langley@ddsb.ca
(Added October 22, 2016)
Notre Dame (Burlington) Jr. Tournament
December 9-10, 2016
$340
3 games guaranteed. 8 team bracket.
35-sec shot clock with FIBA/Federation rules.
Contact Mark Freeman at freemanm@hcdsb.org
(Added November 1, 2016)
Notre Dame (Ajax) Jr Tournament
December 16-17, 2016
8 Teams/3 Games Guaranteed. Championship/Consolation.
$350.00 Entry Fee
MVP and All-Star Team Selections.
Contact: Rose Booker at rose.booker@dcdsb.ca
(Added November 17, 2016)
Keswick Pre-Season Tournament
November 24th, 2016
Time: 9:15 am to 6:15 pm (last game ends)
Location: Keswick High School. 100 Biscayne Blvd., Keswick, ON L4P 3L5
Guaranteed 3 games - 6 team tournament
Tournament Set-Up: 2, 20-minute halves (running time). Stop time last 2 minutes of 2nd half. Stop time for Foul Shots.
Cost: $300.00 per team
Individual Medals for 1st place team.
Contact: Francis Lundrigan 905-476-0933 or Email: (preferred) francis.lundrigan@yrdsb.ca
Looking for teams to play in your tournament or looking for teams to play....send requests to info@hooptowngta.com

Top


2016-2017 Upcoming Tournaments

Hosting a tournament.....send in your participating teams..... at info@hooptowngta.com
Jr. Rimrocker - host by St. Francis Xavier.
January 12-15, 2017
Games played at St. Francis Xavier, d'Youville, Mount Carmel, Philip Pocock
Four School Challenge - hosted by Georgetown District
January 13-14, 2017
Confirmed teams: Pearson (Burlington), Milton District, Georgetown
Whitby Jr. Invitational - hosted by Anderson, Austin, Brooklin
January 13-14, 2017
8th Annual Brampton Centennial JR Winter Classic
February 2-4, 2017
Kawartha Classic - Peterborough
February 10-11, 2017
Games played at: ASCVI, TASS, Crestwood, Kenner, Lakefield, Lakefield College, Holy Cross, St. Peters,
Wellness Centre & Trent
Hosting a tournament.....send in your participating teams..... at info@hooptowngta.com

Top