Tournaments - Senior Girls

Senior Girls' Tournaments

Tournament Results | Tournament Locator | Upcoming Tournaments | 2017 Results | 2016 Results |


2018 Senior Girls' Results

Durham College "Oshawa This Week" Classic | Huron Heights Tournament | Sheridan Cup Girls Classic |
Blessed Cardinal Newman Tournament | Tournament of Champions | Trojan Inviational | Blue & White Tip-Off |
St. Mary's Tip-Off Classic | Lady Griffins Classic | St. Marcellinus SPIRIT Tournament | Toronto West Classic |
Xavier Lady Rimrocker |

Send results to info@hooptowngta.com
Please click on one of the ads. Thanks for supporting HooptownGTA.com
Colts Classic - Gold Division
October 27-28, 2018
Games played at Centennial College (Progress Campus) - 941 Progress Ave, Scarborough, ON M1G 3V4

Pool A: Cardinal Newman (Stoney Creek), Josephine Durand (Quebec), Notre Dame (Ajax), Leacock
Pool B: Pickering, Westdale (Hamilton), Holy Cross, Churchill

Recent results will be posted on HooptownGTA Forums.

Saturday October 27, 2018
9:00am - Cardinal Newman (Stoney Creek) vs Josephine Durand (Quebec)
9:00am - Notre Dame (Ajax) vs Leacock
10:30am - Churchill vs Holy Cross
10:30am - Pickering vs Westdale (Hamilton)
6:00pm - Cardinal Newman (Stoney Creek) vs Leacock
6:00pm - Josephine Durand (Quebec) vs Notre Dame (Ajax)
7:30pm - Churchill vs Pickering
7:30pm - Holy Cross vs Westdale (Hamilton)

Sunday October 28, 2018
9:00am - Cardinal Newman (Stoney Creek) vs Notre Dame (Ajax)
9:00am - Josephine Durand (Quebec) vs Leacock
10:30am - Churchill vs Westdale (Hamilton)
10:30am - Pickering vs Holy Cross

Championship Final: 3:00pm - 1st in Pool A vs 1st in Pool B
Xavier Lady Rimrocker
October 26-27, 2018
Games played at St. Francis Xavier

First Round: Friday October 26. 2018
G1: Cathedral (Hamilton) 50 (Olive Ude 15) - Father Goetz 39 (J. Onate 14)
G2: Bishop Macdonell (Guelph) 50 (R. Guanzon 16) - St. Paul (Mississauga) 3 (O. Osler 3)
G3: St. Mary (Pickering) 48 (D. Allison 15) - St. John Paul II (Toronto) 44 (K. Camacho 16)
G4: St. Francis Xavier 55 (Gillian Rodriguez Lee 17) - Loyola (Oakville) 52 (S. Toneguzzi 14)

Second Round: Friday October 26, 2018
G5: Cathedral (Hamilton) 39 (Olive Ude 14) - St. Paul (Mississauga) 22 (O. Osler 11)
G6: Bishop Macdonell (Guelph) 62 (A. Churchill 11) - Father Goetz 29 (J. Onate 11)
G7: Loyola (Oakville) 52 (A. Muroh 12) - St. Mary (Pickering) 29 (C. Haydock 10)
G8: St. Francis Xavier 47 (Gillian Rodriguez Lee 15) - St. John Paul II 29 (L. Meek 13)

Championship Semi-final: Saturday October 27, 2018
Cathedral (Hamilton) 56 (Olive Ude 19) - Loyola (Oakville) 42 (A. Elliot 12)
Bishop Macdonell (Guelph) 62 (A. Higgins 13) - St. Francis Xavier 47 (Gillian Rodriguez Lee 19)

Friendly: St. Mary (Pickering) 44 (Shaleah Colaire & C. Haydock 14) - Father Goetz 36 (Jasmin Onate 14)

Championship Bronze: St. Francis Xavier 49 (J. Maliksi 17) - Loyola (Oakville) 36 (Sarah Toneguzzi 17)
Championship Final: Cathedral (Hamilton) 51 (Olive Ude 19) - Bishop Macdonell (Guelph) 30 (Alicia Higgins 12)

Tournament MVP: Olive Ude (Cathedral Hamilton)
Tournament All-Stars: Shaleah Colaire (St. Mary Pickering), Gillian Rodriguez Lee (St. Francis Xavier),
Sarah Toneguzzi (Loyola Oakville), Alicia Higgins (Bishop Macdonell), Olivia Fiorucco (Cathedral Hamilton)
Toronto West Classic - October 19, 2018

Championship Final: JC Richardson 53 (Taesia Pinnock 23) - Cathedral (Hamilton) 37 (Olive Ude 21)
Tournament MVP: Sierra Oliver (JC Richardson)

Championship Semi-finals:
JC Richardson 60 - Northern (Sarnia) 38
Cathedral (Hamilton) 55 - St. Anne (Tecumseh) 43

Championship Quarter-finals:
JC Richardson defeated Eastview (Barrie)
Northern (Sarnia) defeated Martingrove
Cathedral (Hamilton) defeated Richview
St. Anne (Tecumseh) defeated Lo-Ellen
St. Marcellinus SPIRIT Tournament - October 12, 2018

Championship Final: Campion 57 (Asia Hamilton 19) - St. Martin 53 (Savannah Stevenson 25)

Semi-final:
Campion 60 (Brianna Waller 17) - d'Youville 41 (Monalique Knights 17)
St. Martin 58 (Shawna Jackson 21) - St. Marcellinus 48 (Jada Mofford 24)

St. Martin 57 (Alyssa Renaud 12) - Stephen Lewis 13 (Clara Dickey 4)
d'Youville 42 (Jaedyn Dunkley 11) - Stephen Lewis 16 (Clara Dickey 5)
Lady Griffins Classic - hosted by Central Peel - October 3, 2018

Championship Final: Central Peel 43 (Keyanna Hyatt 16) - Mount Carmel 41 (Cianah Miller 10)
Championship Bronze: Heart Lake 39 (Rileigh Smith 23) - Jean Augustine 32 (Brianna W. 19)

Championship Semi-finals:
Central Peel 36 (Fathema Shaikh 11) - Jean Augustine 10 (Brianna W. & Tia S. 4)
Mount Carmel 41 (Jessica Kocmiel 24) - Heart Lake 28 (Rileigh Smith 22)

Consolation Final: d'Youville 28 (A'Nya Perry 8) - Brampton Centennial 10 (Olivia Vandervelde 5)
Consolation Bronze: Humberview 54 (Emma Merrick 10) - Sandalwood 21 (Harpriya K. 14)

Consolation Semi-finals:
Brampton Centennial 34 (Jizelle Mananzala 19) - Sandalwood 23 (Ramnoor G. 8)
d'Youville 31 (Monalique Knight 12) - Humberview 30 (Ailen Stancov 10)

First Round:
Central Peel 42 (Keyanna Hyatt 13) - Brampton Centennial 27 (Jizelle Mananzala 9)
Jean Augustine 42 (Brianna W. 17) - Sandalwood 27 (Ramnoor G. 8)
Heart Lake 27 (Rileigh Smith 23) - Humberview 26 (Rain Jhaj 9)
Mount Carmel 33 (Jessica Kocmiel 14) - d'Youville 18 (Jaedyn Dunkley 7)
St. Mary's Tip-Off Classic - hosted by St. Mary's (Hamilton) - September 28-29, 2018

Final: St. Thomas More (Hamilton) 64 (T. Vaughan 10) - Cardinal Newman (Stoney Creek) 51 (E. Cooney 19)
Bronze: St. Mary's (Hamilton) 48 (Emma Webber 11) - Pickering 45 (S. Davy 12)

Pool A: St. Mary's (Hamilton), St. Thomas More (Hamilton), St. Thomas Aquinas
Pool B: Cardinal Newman (Stoney Creek), Pickering, St. Anne's

Friday September 28, 2018
St. Thomas More (Hamilton) 58 (E. Capretta 11) - St. Thomas Aquinas 25 (M. Skenderija 4)
Cardinal Newman (Stoney Creek) 64 (T. Burke 10) - Pickering 36 (S. Davy 14)
St. Mary's (Hamilton) 52 (Ryana Ciccarelli 20) - St. Thomas Aquinas 31 (M. Skenderija 16)
Cardinal Newman (Stoney Creek) 54 (T. Burke 18) - St. Anne's 21 (Rozic 10)

Saturday September 29, 2018
St. Thomas More (Hamilton) 52 (A. Misclone 10) - St. Mary's (Hamilton) 37 (Taryn Millar 9)
Pickering 45 (S. Davy 10) - St. Anne's 31 (M. Huggins 11)
Blue & White Tip-Off - hosted by Cathedral (Hamilton) - September 28-29, 2018

Championship Final: Cathedral (Hamilton) 50 (Olive Ude 25) - Jean Vanier (Milton) 30 (Samone Winters 14)
Championship Bronze: Notre Dame (Burlington) 40 (T. Tartaglia 13) - Westdale (Hamilton) 37 (Denkers 11)

Tournament MVP: Olive Ude (Cathedral Hamilton)

Consolation Final: St. Francis Xavier 55 (K. Bal 17) - Brebeuf (Hamilton) 45 (M. D’Arrigo 24)
Consolation Bronze: Holy Trinity (Oakville) 54 (J. Bryan 13) - Etobicoke 27 (V. Vujacic 15)

Championship Semi-finals:
Jean Vanier (Milton) 44 (Samone Winters 20) - Westdale (Hamilton) 42 (H. Nelson 14)
Cathedral (Hamilton) 55 (O. Ude 20) - Notre Dame (Burlington) 39 (K. Starr 12)

Consolation Semi-finals:
Brebeuf (Hamilton) 52 (M. D’Arrigo 16) - Holy Trinity (Oakville) 39 (A. Maxwell 18)
St. Francis Xavier 51 (Gillian Rodriguez Lee 15) - Etobicoke 45 (V. Vujacic 16)

First Round:
Westdale (Hamilton) 58 (Nelson 16) - Holy Trinity (Oakville) 31 (A. Maxwell 10)
Jean Vanier (Milton) 56 (Princess Bernardino 25) - Brebeuf (Hamilton) 39 (M. D’Arrigo 10)
Cathedral (Hamilton) 67 (A. Daly 15) - Etobicoke 34 (R. Walker 12)
Notre Dame (Burlington) 42 (T. Tartaglia 16) - St. Francis Xavier 38 (J. Maliski 10)
Trojan Invitational - hosted by Turner Fenton - September 28, 2018

Championship Final: Central Peel 64 (Keyanna Hyatt 16) - Port Credit 43 (Valentina Leo 11)
Championship Bronze: Turner Fenton 29 (Anmol Sandhu 10) - Cardinal Leger 27 (Angelina Lasic 9)

Championship Semi-finals:
Central Peel 60 (Damika Warner 20) - Mount Carmel 36 (Cianah Miller 13)
Port Credit 52 (Mackenzie Irving 28) - Cardinal Leger 29 (Angelina Lasic 11)

Consolation Final: John Fraser 37 (Joumana Osman 11) - Mayfield 21 (Rebekah Reyes 8)
Consolation Bronze: Jean Augustine 35 (Brianna Williams 24) - Chinguacousy 34 (Anik Chokker 12)

Consolation Semi-finals:
Mayfield 44 (Rebekah Reyes 21) - Jean Augustine 28 (Brianna Williams 10)
John Fraser 34 (Michelle Gray 11) - Chinguacousy 23 (Anik Chokker 12)

First Round:
Port Credit 48 (Mackenzie Irving 16) - John Fraser 11 (Zhi Hui Chiang 5)
Cardinal Leger 30 (Angelina Lasic 10) - Chinguacousy 14 (Anisa Faizi 5)
Central Peel 68 - Mayfield 20
Mount Carmel 36 (Jada Peters 10) - Jean Augustine 16 (Brianna Williams 12)
Tournament of Champions - hosted by Vaughan - September 27, 2018

Championship Final: Richview 42 (Laurel Parobec 20) - St. Martin 36 (Shawna Jackson 16)

Pool Games:
Bill Crothers (HS) 47 - Richmond Hill 12 (Rachel Fung 5)
Vaughan 22 (Hyra-Grace Gabatino 5) - St. Theresa 19
Richview 39 (Olyinka Odedoyin 9) - Richmond Hill 13 (Wendi Wang 2)
St. Martin 40 (Shawna Jackson 15) - St. Theresa 24
Richview 45 (Laurel Parobec 18) - Bill Crothers (HS) 31 (Journey Lashley 8)
St. Martin 38 (Dana Ventenilla 7) - Vaughan 18 (Hyra-Grace Gabatino 7)
Blessed Cardinal Newman Tournament - September 27, 2018

Championship Final: St. Marcellinus 34 (Jada Mofford 12) - Birchmount Park 27 (Anan Abbatulam 9)
Championship Bronze: St. Basil 49 (Gloria Osasuyi 14) - St. Joseph's Morrow Park 28 (Shanaughnessy Bennett 15)
Consolation Final: Blessed Cardinal Newman 42 (Rayan Hazell 17) - U.T.S. 28 (M. Park 11)

Pool A:
Birchmount Park 45 (Shaelan King 10) - Blessed Cardinal Newman 10 (Rayan Hazell 4)
Birchmount Park 47 (Anan Abbatulam 16) - St. Basil 43 (Gloria Osasuyi 23)
St. Basil 48 (Destiny Osadebawan 15) - Blessed Cardinal Newman 33 (Rayan Hazell 12)
Pool B:
St. Joseph's Morrow Park 26 (Shanaughnessy Bennett 8) - U.T.S. 16 (P. Maathumai 8)
St. Marcellinus 56 (Jada Mofford 28) - St. Joseph's Morrow Park 53 (Shanaughnessy Bennett 42)
St. Marcellinus 34 (Jada Mofford 22) - U.T.S. 14 (M. Prad 7)
Sheridan Cup Girls Classic - hosted by Sherdan College - September 21-22, 2018

Championship: Notre Dame (Brampton) 39 (Veronica George-Brown 9) - St. Martin 33 (Savannah Stevenson 11)

Tournament MVP: Veronica George-Brown (Notre Dame Brampton)
Tournament All-Stars: Shawna Jackson (St. Martin), Emma DeLuca (St. Paul), Alyssa Carin (Father Goetz),
Jasmin Onate (Father Goetz)

September 22, 2018
Notre Dame (Brampton) 40 (Veronica George-Brown 12) - St. Paul 32 (Emma DeLuca 13)
St. Martin 57 (Shawna Jackson 22) - Loyola (Mississauga) 48 (Simone Ross 19)
Campion 55 (Asia Hamilton 18) - Father Goetz 42 (Alyssa Carin 13)
St. Roch 70 (Ghiselle Poblete 30) - Central Peel 32 (Danika Warner 20)


September 21, 2018
Notre Dame (Brampton) 51 (Veronica George-Brown 22) - Loyola (Mississauga) 49 (Simone Ross 14)
St. Paul 36 (Emma DeLuca 14) - Campion 32 (Akilah Rose 12)
Father Goetz 42 (Jasmin Onate 17) - St. Roch 37 (Serena Brown 12)
St. Martin 55 (Dana Ventenilla 14) - Central Peel 34 (Damika Warner 18)
Huron Heights Tournament - September 20, 2018

Championship Final: Bill Crothers (HS) 74 - Christ the King 32

Championship Semi-finals:
Bill Crothers (HS) 50 - St. Joseph's (Barrie) 36
Christ the King 60 - St. John Paul II (Toronto) 31

Consolation Final: Sacred Heart (Juniors) 48 - St. Maximilian 27
Consolation Semi-finals:
Sacred Heart (Juniors) 38 - Huron Heights 21
St. Maximilian 49 - Appleby 42

First Round:
St. Joseph's (Barrie) 52 - Huron Heights 12
Bill Crothers (HS) 41 - Sacred Heart (Juniors) 26
Christ the King 32 - Appleby 23
St. John Paul II (Toronto) 53 - St. Maximilian 42
Durham College "Oshawa This Week" Classic - September 14-15, 2018

Championship Final: JC Richardson 57 (Sierra Oliver 23) - Richview 40 (Laurel Parobec 17)

Championship Semi-finals:
JC Richardson 54 (Kendra Oliver 30) - St. Mary (Pickering) 33 (Deja Allison 10)
Richview 43 (Laurel Parobec 16) - Notre Dame (Ajax) 32 (Caylah Williams 22)
Send results to info@hooptowngta.com
Please click on one of the ads. Thanks for supporting HooptownGTA.com

Top


2018-2019 Tournament Locator Senior Girls

Looking for teams to play in your tournament or looking for teams to play....send requests to info@hooptowngta.com
(Added July 30, 2018)
Colts Classic - hosted by Centennial College
October 26-27, 2018
Two Divisions: Platinum Division & Gold Division
30 second shot-clock.
Awards: Gold & Finalists. All-stars & MVP.
Athletic Trainers on site.
Entry Fee: $425.00 per team
Contact: Chris Smalling at chrissmalling42@gmail.com
(Added July 30, 2018)
Xavier Lady Rimrocker
October 26-27, 2018
Location: St. Francis Xavier (Mississauga). Near Hurontario and Bristol.
We are accepting both Tier 1 or Tier 2 teams.
Cost $350 per team
Each team is guaranteed three games.
Games will follow high school rules.
Medals to winners and finalists, allstar team and MVP
Contact: Coach Dvorsky at kenneth.dvorsky@dpcdsb.org
(Added July 30, 2018)
Canletes Sports is proud to host the 5th annual Crown the Queen Girls Basketball Classic
Friday October 19th to Sunday October 21st 2018
This tournament will featuer high school teams only.
Since the existence of our tournament,we managed to have some of the best teams in the province play in this tournament.
Entry: $400. 3 game guarantee
Division: Rep U13, Rep U14, Junior, Senior Tier 1, Senior Tier 2
Senior Tier 1 confirmed teams to date: St. Mary's (Hamilton), St. Thomas More (Hamilton),
O'Gorman H.S. (Timmins), Central Tech (Toronto), A.B. Lucas (London), St. Mother Teresa (Ottawa),
Villanova College, Holy Cross (Kingston), Loyola (Mississauga), Cardinal Newman (Stoney Creek)
Senior Tier 2 confirmed teams to date: La Salle (Kingston), St. Patrick's (Sarnia)
Junior confirmed teams to date: St. Benedict, Orillia
Teams interested: Email canletessports@gmail.com
(Added August 28, 2018)
GL Roberts (Oshawa) Referees Tournament
October 5, 2018
Guaranteed 3 games.
Cost: $350.00
Medallions for the winners.
Canteen on site.
Contact: Paul Dunn at dunn_555@hotmail.com
(Added September 4, 2018)
Nan Copp Tournament - hosted by Earl Haig SS in partnership with TABO
October 18-19, 2018
Cost: $250
Contact: Eric James at eric.james@tdsb.on.ca
(Updated October 3, 2018)
St. Marcellinus SPIRIT Tournament
October 12, 2018
Cost: $250.00
6 teams
2 games guaranteed
Regular high school rules
Tier I or Tier II teams
Awards: For tournament champions and tournament all-stars
Contact: allison.kurisu@dpcdsb.org
(Added September 13, 2018)
9th Annual Lady Griffins Classic - hosted by Central Peel
October 3-4, 2018
Times: 9:00am to 6:00pm, on both days
Entry Fee: $350.00
Tier II teams
Standard 8 team tournament.
Guaranteed 3 games.
Awards to Tournament Champions, Finalists& Consolation Champions
Contact: Coach Greg Hamilton at centralpeelgriffins@gmail.com or School (905) 451-0432 Ext.315
(Added September 15, 2018)
Chinguacousy Sr Girls Tier II Tournament
October 23, 2018
Cost: $300
3 games guaranteed
Contact: benjamin.smith@peelsb.com
(Updated September 22, 2018)
Keswick Tournament
October 12, 2018
Time: 8:00am to 5:30pm (last game ends)
Tier 2 level teams preferred
6 team tournament - Guaranteed 3 games.
Location: Keswick High School - 100 Biscayne Blvd., Keswick, ON L4P 3L5
2 minute halftime, 5 minute warm-up. All other rules are according to FIBA/OFSAA.
Cost: $325.00
Contact: Ian Black at ian.black@yrdsb.ca
(Added October 3, 2018)
Post-Season Prep Championship Tournament - hosted by Belle River (Windsor)
October 26-27, 2018
Tier I teams.
Entry: $300.00 (guaranteed 3-4 games)
Awards for tourney champs and team all-stars
RSVP Deadline: October 5, 2018
Contact: frank.graziano@publicboard.ca
Looking for teams to play in your tournament or looking for teams to play....send requests to info@hooptowngta.com

Top


2018-2019 Senior Girls Upcoming Tournaments

Hosting a tournament.....send in your participating teams..... at info@hooptowngta.com
Lady Griffins Classic - hosted by Central Peel
October 3-4, 2018
GL Roberts (Oshawa) Referees Tournament
October 5, 2018
Seneca Sting Classic - hosted by Seneca College (Newham Campus)
October 5, 2018
St. Marcellinus SPIRIT Tournament
October 12, 2018
Keswick Tournament
October 12, 2018
Nan Copp Tournament - hosted by Earl Haig SS in partnership with TABO
October 18-19, 2018
Ram Classic - hosted by Etobicoke, Martingrove, and Richview
Octobert 19-20, 2018
Confirmed teams: Cathedral (Hamilton), Etobicoke, Eastview (Barrie), General Amherst, JC Richardson,
Kennedy (Windsor), Lo-Ellen Park (Sudbury), Martingrove, Michael Power, Northern (Sarnia), Orillia,
Wallaceburg, Richview, Laurier (London), St. Anne's (Windsor), Vaughan
Crown the Queen Classic
October 19-21, 2018
Senior Tier 1 confirmed teams to date: St. Mary's (Hamilton), St. Thomas More (Hamilton),
O'Gorman H.S. (Timmins), Central Tech (Toronto), A.B. Lucas (London), St. Mother Teresa (Ottawa),
Villanova College, Holy Cross (Kingston), Loyola (Mississauga), Cardinal Newman (Stoney Creek)
Senior Tier 2 confirmed teams to date: La Salle (Kingston), St. Patrick's (Sarnia)
Chinguacousy Sr Girls Tier II Tournament
October 23, 2018
Xavier Lady Rimrocker
October 26-27, 2018
Participating teams: St. Francis Xavier, A.N Myer (Niagara Falls), Loyola (Oakville), St. John Paul II (Toronto),
Bishop Macdonell (Guelph), Father Goetz (Mississauga), Cathedral (Hamilton), St. Paul (Mississauga)
Post-Season Prep Championship Tournament - hosted by Belle River (Windsor)
October 26-27, 2018
Colts Classic - hosted by Centennial College
October 26-28, 2018
Hosting a tournament.....send in your participating teams..... at info@hooptowngta.com

Top